Maailm

CNN: USA kutsus 2017. aastal paljastamise hirmus Venemaalt tagasi oma tippspiooni (9)

Toimetas Greete Kõrvits, 9. september 2019 22:12
Foto: PantherMedia/Scanpix
Ülisalajases ning edukas missioonis osalenud tippspioon sai ameeriklaste heaks infot Venemaa tähtsaimatelt isikutelt riigi valitsuses. 2017. aastal kutsus USA aga spiooni sealt ära (tema õnneks läks see viperusteta), kuna tekkis kartus, et salajase infoga hooletult ümber käinud president Donald Trump ja tema valitsus võivad salaspiooni ohtu seada.

CNNile rääkisid operatsioonist mitu presidendi heaks töötavat kõrgetel ametikohtadel isikut. Tegemist oli vene rahvusest isikuga, kes pääses ligi koguni Venemaa valitsuse töötajatele. Paraku tekkis mure, et president ja tolle alluvad käivad luureinfoga liiga kergelt läbi ning võivad seega riskida informandi isiku paljastamisega.

Ennekõike tekitas muret presidendi kohtumine Vene välisministri Sergei Lavrovi ja toonase suursaadiku Sergei Kisljakiga 2017. aasta mais, kus Trump rääkis nendega vabalt äärmiselt kõrge salastatusega infost, mida USAga jagas Iisraeli. Info ei puudutanud küll spiooni, vaid ISISe tegevust Süürias, ent see oli, koos mitme teise presidendi ettevaatamatu käitumise olukorraga, üks põhjuseid, miks spioon otsustati Venemaalt tema enda ohutuse huvides minema toimetada.

CIA avalike suhete juht Brittany Bramell kommenteeris, et CNNi narratiiv hooletust presidendist on täiesti vale, rõhutades, et presidendil on iga päev ligipääs tundlikule infole ning et tema käitumine küll niivõrd ebatavalist ja tõsist sammu nagu spiooni päästmine ei põhjustanud. Valge Maja pressisekretär Stephanie Grisham süüdistab CNNi, et nood võivad selliste lugudega ise elusid ohtu seada.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee