Maailm

„ORDEEER!“ Suurbritannia parlamendi valjuhäälne spiiker teatas, et lahkub ametist (1)

Toimetas Greete Kõrvits, 9. september 2019 17:53
John Bercow on tuntud oma kõlava hääle ja humoorika väljendusviisi poolest.Foto: Reuters TV/Scanpix
Suurbritannia parlamendi alamkoja kõvahäälne spiiker John Bercow teatas, et olenevalt sellest, kumb toimub enne, kas erakorralised valimised või Brexit, lahkub tema peagi oma ametist.

„Juba 2017. aasta valimiste ajal lubasin oma naisele ja lastele, et need jäävad mu viimasteks,“ sõnas Bercow esmaspäeval kolleegidele, kõne jooksul ka natuke pisaratega võideldes. Ta plaanib ameti maha panna otsekohe, juhul kui esmaspäeva õhtuks planeeritud erakorraliste valimiste hääletus läbi läheb, ent kui mitte, siis lahkub ta päeval, mil Suurbritannia Euroopa Liidust väljub. Hetkeseisuga oleks see 31. oktoober, kuid võimalik, et siis see ei toimu. Bercow siiski plaanib igal juhul 31. oktoobril ametist lahkuda.

Samal teemal

56aastase John Bercow' omaduseks on erakordselt kõmav hääl ning kõik, kes kunagi parlamendi otseülekandeid vaadanud, teavad tema röögatust: „Order! Ordeeer!“ („Korda!“ ingl. k.). Lisaks on tal kombeks halvasti käitujaid nahutada teravate kommentaaridega: „Olete teie vast üks erakordselt riiakas tegelane!“, „Te võite küll väga vaimukas sell olla, aga ka kangesti lärmakas!“ jne.

Bercow on spiikri ametis olnud 2009. aasta juunist. Enne seda kuulus ta tooride parteisse – spiiker peab ametisse astudes partei liikmesusest loobuma ning olema erapooletu. Ta ei tohi osaleda debattides ega hääletada, viimast võib ta teha ainult hääletustulemuse viigi korral.

Mis Suurbritannia parlamendis praegu toimub?

On ääretult ebatõenäoline, et parlamendi alamkoda valitsuse soovitud erakorralised valimised esmaspäeva õhtul heaks kiidab. Valitsusjuht Boris Johnson sai juba eelmisel nädalal sama üritades lüüa. Opositsioon on in corpore oktoobriks soovitud erakorralistele valimistele vastu ning Johnson kaotas parlamendis häälte enamuse kui mitu tema oma parteikaaslast valitsuse vastu hääletas. Mässumeelsed toorid viskas peaminister aga parteist välja, jäädes seega parlamendis ilma ka kohtade enamusest.

10. septembrist katkestab parlament Johnsoni soovil töö kuni 14. oktoobrini. Enne seda jõudsid saadikud Johnsonile veel ühe kaika kodaratesse visata, hääletades selle poolt, et ilma leppeta Brexitit 31. oktoobril ei toimuks.

Esmaspäeval teatas Suubritannia parlamendi ülemkoda ehk lordide koda, et kuninganna kinnitas eelnõu. Seega sai eelnõust seadus ja selle järgi peab peaminister, juhul kui 19. oktoobriks pole EL ja Suubritannia sõlminud rahuldavat lahkumislepet, paluma euroliidult ajapikendust 2020. aasta 31. jaanuarini. (19. oktoobril lõpeb ELi liidrite suurkohtumine, kus Johnson palve peaks esitama.) Kui ta seda ei tee, rikub ta seadust. BBC kirjutab, et seadust rikkuda pole Johnsoni soov, küll aga kuidagi sellest mööda minna.

Loe Brexiti praegusest seisust lähemalt SIIT.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee