Juhtkiri

Juhtkiri | Kas riigikogu näeb silmapiiri taha? (18)

Ohtuleht.ee, 9. september 2019, 18:29
Et riigikogu uus koosseis on 4. aprillil ametisse asumisest alates poole ajast suvepuhkusel veetnud, siis ootame täie jõuga töölehakkamist ja tegusat uut hooaega. Kuna presidendi arvamusavalduste peale on võimuliidu liikmed rõhutanud, et Eesti on parlamentaarne vabariik, siis sellest tulenevalt peaks ka riigikogu oma tegevusega rohkem pildile pääsema, sest seni on domineerinud valitsus ja ministrid oma ütlemiste ja sarivabandamistega.    

Üllataval kombel on taasiseseisvuse kolmandal kümnendil ka riigikogus märksõnaks tõusmas poliitiline kultuur. Egas presidendi avakõnes parlamendi ees olnud ilmaasjata juttu enesekindlast rumaluse paraadist, uhkest ebakompetentsusest ja üleolevast suhtumisest süvenemisse, teadusesse, haritusse. Samas kutsus sõnaka EKRE liikmest spiiker avakõnes äraspidisel kombel erakondi üles kontrollitumale sõnakasutusele ning hurjutas opositsiooni ja peavoolumeediat Eesti maine välismeedias kahjustamise eest. Maailmavaatelisest veelahkmest andis märku, et presidendi varasemaid väljaütlemisi kritiseerinud spiikri vihakõne peale lahkus saalist mitu riigikogulast.   

Tegelikult on sel hooajal riigikogu ees mitu olulist probleemi: pingeline, et mitte öelda miinuses riigieelarve koos kõigi sellest tulenevate piirangute ja mustade stsenaariumidega ning seni veel paljude oluliste vastusteta pensionireform. Kui eelarve mõjutab meie elu lähimate aastate jooksul, siis II pensionisamba reformimine teeb seda suisa mitmel põlvkonnal korraga.

Seni on vastuseta põhimõtteline küsimus – kuidas on võimalik, et kasvava majanduse puhul ootavad ees eelarvekärped ning mis hakkab eelarvega juhtuma veel siis, kui majandus peaks langusse pöörama. Et aga president rääkis murelikult silmapiirist ja sellest, mis on horisondi taga, siis rahandustulekahju kustutamise kõrval tahaks riigikogult teada, millist Eestit nad ehitada tahavad – seni on võimuliit keskendunud vähemalt sõnades vaid senise süsteemi lammutamisele. Alustuseks on riigikogus päevakorras eestikeelsele haridusele ülemineku küsimus hea lakmuspaberina, kas arutada asju sisuliselt või lükata need erakondliku kasu nimel kalevi alla.  

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee