Maailm

Vene valimiste eripära: Navalnõi idee võit Moskvas 

Tõnis Erilaid, 9. september 2019 18:15
VALIMA KOOS PEREGA: Aleksei Navalnõi (keskel) läks valima koos perega – abikaasa Julia, tütar Darja ja poeg Zahhariga. Ta ise küll ei kandideerinud, kuid kindlustas opositsioonile edu Moskvas.Foto: Reuters/Scanpix
Venemaa valimistel on eripärasusi muidugi hulgi, muu hulgas ka alalised süüdistused, et valimistulemusi võltsitakse räigelt. Eripäraks ei saa kutsuda aga juba tavaliseks saanud seika, et moskvalased ei viitsi linnaduumat valima minna. Seegi kord jäi pühapäeval olnud valimistel osalusprotsent alla 22. Küll suutis aga Aleksei Navalnõi läbi suruda oma projekti. Valijad jälgisid üsna täpselt tema soovitusi, kelle poolt olla.

Nii kasvatasidki kommunistid Navalnõi eestvõttel oma kohtade arvu vaid 45-liikmelises Moskva duumas 13-le. Väidetavatele opositsionääridele, tegelikult Vladimir Putinile lähedase sotsiaaldemokraatliku kallakuga erakonnale Õiglane Venemaa sai duumas osaks kolm kohta, nagu ka ainsale tegelikule opositsioonierakonnale Jabloko. Teistel andmetel sai viimane küll koguni neli duumakohta. Enamik jäi siiski arglikult sõltumatute kandidaatidena välja tulnud Ühtse Venemaa esindajatele, kellel on duumas 20 esindajat. Kuid tähelepanu äratab see, et Ühtse Venemaa juht Moskvas Andrei Metelski jäi alla vastaskandidaadile kommunist Sergei Savostjanovile ega pääsenudki duumasse.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

08.08.2019
Venemaa: esmalt köielkõndimine ja siis valimised
23.07.2019
Vene opositsioonipoliitik Navalnõi pääses taas vabadusse
29.06.2019
VIDEO | Vene opositsionäär Navalnõi toimetati arestimajast haiglasse, kuid tunnistati juba järgmisel päeval terveks