Maailm

Venemaa: esmalt köielkõndimine ja siis valimised (5)

Tõnis Erilaid, 8. september 2019 19:15
Foto: Reuters/Scanpix
Laupäeval tähistas Moskva linna asutamise 872. aastapäeva. Pidutsemas oli võimude hinnangul neli miljonit inimest. Kuid kõige suurema, paljude meelest arutu tembuga said hakkama nelja riigi köielkõndijad. Nimelt kõndisid nad Moskva ärikeskuse pilvelõhkujate vahele 350 meetri kõrgusele pingutatud köiel 245 meetrit.

Venemaa, Saksamaa, Prantsusmaa ja Kanada köielkõndijate eesmärk oli purustada varasem maailmarekord. „Kavandasime seda kolm aastat ja lõpuks see õnnestuski,“ säras üks köielkõndijaist Gennadi Skripko.

Venemaa pühapäevased omavalitsuste valimised olid samuti nagu köielkõndimise tembud. Vähemalt president Vladimir Putinit toetavale erakonnale Ühtne Venemaa. Pärast kogu riigis levinud pahameelt pensioniea tõstmisepärast ei usaldanud enamik partei kandidaate valimistele minna Ühtse Venemaa lipu all. Esineti sõltumatute kandidaatidena.

Lääne vaatlejates äratasid suurimat huvi Moskva duuma valimised, millest ei lubatud osa võtta paljudel opositsioonikandidaatidel. Mõneti huvitasid valimised ka seetõttu, et esimest korda said inimesed hääletada internetis ega pidanud minema elukohajärgsesse valimisjaoskonda. Tõsi, süsteemis oli päeva jooksul tõrkeidki ja New York Timesi meelest annab elektrooniline hääletamine vaid hoogu valimispettustele.  Opositsiooni juht Aleksei Navalnõi seekord ei kandideerinud, kuid tema staap koostas valijatele meelespea, kelle poolt tasub oma hääl anda ja kindlustada sellega, et nad võidavad „sõltumatuid“ Ühtse Venemaa kandidaate. Tõsi, paljuski esitas soovitatud kandidaadid Kommunistlik Partei ja seega ei kujuta nad president Vladimir Putini võimuvertikaalile erilist ohtu.  

Venemaal tuli rahval pühapäeval osaleda 85 regioonis umbes 5000 mitme taseme valimistel. Peale kõige muu valiti ühemandaadilistes ringkondades ka neli riigiduuma liiget väljalangenute asemele. Juba tavapäraselt ei olnud osavõtt kuigi elav. Näiteks Novosibirskis oli paar tundi enne valimisjaoskondade sulgemist hääletamas käinud vaid 16,81 protsenti valimisõiguslikest inimestest. Lähemalt kirjutame Venemaa valimistest teisipäevases Õhtulehes.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee