Maailm

Briti parlament on sõjakäigul Brexiti ja peaminister Johnsoni vastu (19)

Tõnis Erilaid, 8. september 2019 18:49
PULLIST SAI JAGU: Boris Johnsonil oli äsja Damfordi farmi külastades lihtne pulliga toime tulla, aga parlamendist ta jagu ei saanud.Foto: Reuters/Scanpix
„Keegi ei usalda peaminister Boris Johnsonit. Tema ministrid ei tee seda, tema partei parlamendi liikmed, ega isegi ta vend mitte!“ ütles parlamendi tööerakondlasest liige Ian Lavery.

Ta unustas küll ära, et tööerakondlaste juhi vend ei usalda samamoodi Jeremy Corbynit ja võitleb igal võimalikul moel tema vastu. Kuid see on vaid väike huvitav seik lahinguis, mida Suurbritannias peetakse. Tööerakondlased on ähvardanud Johnsoni trellide taha saata, kui too ei täida seadust, mille kuninganna peaks täna heaks kiitma. Selles nõutakse Brexiti edasilükkamist vähemalt kolmeks kuuks.

Samal teemal

Johnson peab selle välja võitlema Euroopa Liidu tippkohtumisel oktoobri keskel. Kuid eile ütles Prantsusmaa välisminister Jean-Yves Le Drian, et Euroopa Liit ei ole valmis brittidele lahkumiskõnelusiks lisaaega andma. „Olukord teeb muret. Britid peavad ütlema, mida nad lõppude lõpuks tahavad. Me ei ole valmis pidevalt pikendama kokkuleppe saavutamise tärminit kolme kuu kaupa,“ kinnitas ta raadiojaamale Europe 1 antud intervjuus.

Minister läks protestiks erru

Laupäeval teatas tööminister Amber Rudd, et lahkub valitsusest, protesteerides selle vastu, et Johnson on keskendunud vaid ühele eesmärgile – Euroopa Liidust leppeta lahkumisele. „Ma ei suuda rahulikult pealt vaadata, kuidas parteile lojaalseid parlamendi liikmeid heidetakse erakonnast välja, kui nad ei jaga Johnsoni vaateid Brexiti suhtes. 80, isegi 90 protsenti valitsuse tegevusest Euroopa Liidu suunal keskendub vaid ühele: leppeta lahkumisele,“ ütles ta BBC intervjuusaates.

Rahandusminister Sajid Javid vaidles sellele vastu. Tema sõnul läheb Johnson kindlasti 17. ja 18. oktoobril peetavale Euroopa Liidu tippkohtumisele ja proovib seal mingile leppele jõuda. Kuid ta ei palu seal mitte mingil juhul, et Brexitit edasi lükataks.

Sellega astuks Johnson parlamendi tahte vastu, kes kohustas peaministrit paluma lahkumiskõnelusteks lisaaega tuleva aasta 31. jaanuarini või alternatiivina esitama enne 19. oktoobrit lahkumisplaani, mille parlament võib heaks kiita.

Konservatiivide toetus kasvab 

Parlamendi vastukäimistest hoolimata kasvab rahva hulgas Johnsoni konservatiivide toetus. The Guardian kirjutab, et 4. kuni 6. septembrini korraldatud küsitlusel selgus, et tema erakonna toetus tõusis kolme protsendi võrra – 35-le, Tööerakonna oma kukkus aga 25 protsendile. Langes ka äärmusliku Brexiti-partei toetus, sest valijad näidavad olevat veendunud, et just konservatiivid suudavad üle kolme aasta veninud lahkumise Euroopa Liidust lõpuks ka teoks teha.

Johnsoni enda toetus on aga langemas. Kuu aega tagasi pidas 41 protsenti küsitlusele vastanutest teda parimaks peaministrikohale sobivaks poliitikuks, nüüd on pooldajaid vaid 36 protsenti. Kuid temaga võitleva Tööerakonna juhi Jeremy Corbyni toetus on muidugi veel palju napim: teda näeks peaministrina vaid 16 protsenti küsitletuist.  

Demokraatia parlamendi ja rahva meelest

Suurbritannia parlament süüdistab Johnsonit ebademokraatlikkuses.

Laupäeval avaldatud essees tuletab poliitikavaatlejast kirjanik Douglas Murray meelde, kuidas on demokraatiaga tegelikult lood.

„2016. aastal esitas valitsus rahvale lihtsa küsimuse, mida oli võimatu valesti mõista: „Kas Suurbritannia peab püsima Euroopa Liidus või lahkuma sellest?“. Kuigi toonane peaminister David Cameron kinnitas, et rahva otsus on lõplik ja seda ei muudeta poliitiliste mängudega. Me usaldasime teda. Hääletus aga andis vastuse, milleks võimulolijad ei olnud valmis ning nad hakkasid otsima võimalusi selle ignoreerimiseks. Cameroni valitsus ei liigutanud sõrmegi, et rahva tahet ellu viia. Theresa May valitsus tegeles sellega vastu tahtmist ja kurvastavate tulemustega – pigem püüti leida võimalust korraldada uus referendum, mis annaks „õige“ tulemuse. Nüüd on see taas päevakorral. Tööerakonna varivälisminister Emily Thornberry kirjeldas eelmisel neljapäeval BBC saates „Question Time“, mida nende erakond kavatseb võimule saades teha. „Esmalt,“ ütles Thornberry, „läheme Brüsselisse uuteks kõnelusteks Brexiti asjus. Ja seejärel korraldame uue referendumi.“ Nii on Brexitit veeretatud kolm aastat ja kolm kuud kui kuuma kartulit. Rahva demokraatlikust tahtest hoolimata pole „demokraatlik“ parlament valmis inimeste soovi täitma.“

Tõsi on muidugi see, et Brexiti pooldajate napp võit rahvahääletusel ja sellele järgnenud sündmused on Suurbritannia ühiskonda tugevalt lõhestanud. Laupäeval õnnestus politseil parlamendihoone ees suure vaevaga ära hoida Brexiti pooldajate ja vastaste kokkupõrge.

Johnson ei viivitanud uue tööministri ametissenimetamisega.  Koha sai senine selle ministeeriumi riigisekretär Therese Coffey.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee