Maailm

PÕRUMINE! India kosmosesond läks Kuule maandumisel kaduma (15)

Toimetas Juhan Mellik, 8. september 2019 16:00
India teadlased ebaõnnestunud missiooni jälgimas. Foto: SIPA/Scanpix
India püüdlused maandada oma kosmosesond Kuu pinnal said tagasilöögi: side Kuule suundunud sondiga kadus täpselt hetkel, mil see pidi taevakehal maanduma.

Nime Vikram kandev sond suundus Kuule missiooni Chandrayaan 2 raames. Plaanide järgi oli see samm ambitsioonikas rahvuslikus plaanis analüüsida Kuu seni väheuuritud lõunapoolust. Kuid side katkes eile täpselt hetkel, mil masin pidi maanduma ning insenerid kardavad nüüd, et see on jäädavalt kadunud.

Independent kirjutab, et sond alustas maandumist Eesti aja järgi natuke pärast keskööd, kuid teadlased kaotasid kontakti nimelt protsessi kõige viimases faasis. „Vikrami maandumine läks planeeritult ja normaalselt kuni kõrguseni 2,1 kilomeetrit Kuu pinnast,“ ütles üks India Kosmoseorganisatsiooni (ISRO) ametnik.

Toimuvast korraldatud otseülekanne näitas teadlaste pingsaid nägusid, kui nende keskusesse laskus lõpuks vaikus. „Elus on tõuse ja mõõnasid,“ pöördus teadlaste poole India peaminister Narendra Modi. „Teie kordasaadetu pole sugugi väikene saavutus.“ Ta läks ka isiklikult kohale, et programmi vedanud inimesi lohutada ja neile õlale patsutada. 

Arvatakse, et taevakeha lõunapoolus võib sisaldada jäätunud kujul vett, kuna sealsed kraatrid jäävad päikesevalgusest suuresti puutumata.

Seni on Kuu pinnale maanduda suutnud ainult Ameerika Ühendriigid, Venemaa ja Hiina.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee