Maailm

RAHU EI TULEGI? Trump lõpetas kõnelused Talibaniga (50)

Toimetas Juhan Mellik, 8. september 2019 09:43
Ameerika sõdurid kannavad kirstu, milles lebab rünnakus hukkunu, 34-aastane Elis Barreto Ortiz. Foto: Cliff Owen/AP/Scanpix
Ameerika Ühendriikide president Donald Trump teatas, et katkestas läbirääkimised, et sõlmida rahu Afganistani islamirühmitusega Taliban.

BBC kirjutab, et kuigi USA-poolsed läbirääkijad ütlesid esmaspäeval, et et põhimõtteliselt on lepe valmis, sai määravaks hiljutine rünnak pealinnas Kabulis, milles hukkus Ühendriikide sõdur. Taliban võttis toimunu eest vastutuse.

„Kahjuks – selle nimel, et tugevdada kunstlikult oma positsiooni – tunnistas Taliban osalust rünnakus Kabulis, mis tappis ühe meie vägevatest sõduritest,“ kirjutas Trump Twitteris. „Katkestasin koheselt kohtumise ning lõpetasin läbirääkimised.“

Trump avaldas ka, et salajaste läbirääkimiste käigus oli plaan teha enneolematu samm ning kohtuda Talibaniga Ameerika Ühendriikide pinnal Camp Davidis:

Varem oli Trump kirjutanud, et tal on plaanis kohtuda Afganistani presidendi Ashraf Ghani ning Talibani esindajatega.

Ühendriikidel on praegu riigis ligi 14 000 sõdurit. Plaanitud leppe kohaselt oleks neist 5400 kahekümne nädala jooksul koju läinud.

Neljapäevases autopommirünnakus pealinnas hukkus 12 inimest, nende seas ka üks Rumeenia sõdur.

Oma presidendikampaania ajal lubas Trump, et lõpetab ameeriklaste osavõtu Afganistani sõjast. Ent alles hiljuti ütles ta, et tahaks vähendada vägesid 8600 peale ehk umbes samale tasemele, mis oli tema ametisse astumisel rohkem kui kaks aastat tagasi.

Washingtonis kardavad paljud, et täielik lahkumine jätaks riigi terrorirünnakutele eriti haavatavaks. Talibani kontrolli all on praegu rohkem territooriumi kui mis tahes hetkel alates Ühendriikide sissetungist aastal 2001.

Rühmitus on korduvalt rõhutanud, et nad ei asu ametlikesse läbirääkimistesse keskvalitsusega enne, kui Ühendriigid on riigist lahkunud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee