ÕL TV | Õhtuleht

ÕL GALERII JA VIDEO | Nõmme jaamaülema kuju paikasaamine võttis seitse aastat (29)

Ohtuleht.ee | Fotod ja video: Tiina Kõrtsini, 7. september 2019, 19:49
Foto: Tiina Kõrtsini
Laupäeval avati Nõmme jaama juures lõpuks kauaoodatud tukkuva jaamaülema kuju. Idee tekkimisest kuju avamiseni kulus üle seitsme aasta. Põhiliselt takerdus see bürokraatia, rahastamise ja poliitiliste tõmbetuulte taha.

„Idee tekkis mul 2012. aasta hiliskevadel, kui olin ühele poole saanud eelmise projektiga – vanade piltide järgi kotkakuju taastamisega Glehni lossi tornis,“ meenutab kuju autor Lembit Onton. „Nõmme džässipäevadel sattusin ühte lauda tollase Nõmme linnaosavanema Erki Korpiga. Talle see idee meeldis ja ta ütles, et teeme kohe sügiseks ära.“

Minimõõdus näidiskuju sai tõesti valmis, kuid paraku astus ametisse juba järgmine linnaosavanem, kelle ajal asi liikuma ei hakanud. Nagu ka järgmise puhul. Onton ja Nõmme koduloohuviliste koda (NKK), kuhu ta kuulub, ei kaotanud siiski aega: omal käel hangiti load ja kooskõlastused küll muinsuskaitseametist, küll muudest ametkondadest, ning NKK ja eraannetajate rahaga pandi 2017. aastal jaama juurde paika betoonalus ja graniidist pink, millel tulevane jaamaülem istuma pidi.

Kui ametisse astus järgmine linnaosavanem, hakkas teda huvitama, mis graniitpink seal jaama juures on. „Seletasime siis talle ja Grete Šillis oligi lõpuks see, kes rahastuse leidis ja kelle ametiajal asi lõpuks ära tehti,“ tunnustab Onton.

Kuju idee tekkis tal oma Nõmme kodus hommikukohvi juues. „Kuulsin mööduva rongi vilet ja jäin mõtlema, et rongid ju on, aga jaama kui sellist enam pole, kuidas seda visualiseerida? Nii sündiski idee tööta jäänud jaamaülemast, kes on oma kontorist välja tulnud, jaama ette pingile istunud – lootuses, et teda kunagi jälle tarvis läheb – ja seal päikese käes lõpuks tukkuma jäänud.“ Oma seletus on Ontonil ka jaamaülema saapapaela nokkivale kanale: „Ju ta peab siis seda vihmaussiks. Ja vanasti olid kanad ju pea igas Nõmme peres, ime siis, kui mõni aeg-ajalt ka lahti pääses.“

Ühe järelduse kuju saamisloost Onton siiski teeb. „Millegi rajamine avalikku linnaruumi kodanikualgatuse korras on siiski võimalik, kuigi see on aega- ja pingutustnõudev. Tundub, et ühiskond ei võta kodanikualgatust veel nii lihtsalt vastu,“ mõtiskleb kunstnik.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee