Indrek SaarFoto: Aldo Luud
Toimetas Hindrek Pärg 7. september 2019 18:19
Sotsiaaldemokraatliku Erakonna volikogu kutsub laupäeval vastu võetud poliitilises avalduses kõiki vastutustundlikke riigikogu liikmeid ning parlamendiväliseid huvirühmi takistama pensionisüsteemi lõhkumist ja kaitsma nii Eesti inimeste turvalist tulevikku, sedastab erakond pressiteate vahendusel. 

"Sotsiaaldemokraadid seisavad riigikogus vastu valitsuse pensioniseaduse muutmise plaanile, millega teise pensionisamba vabatahtlikuks muutmise sildi all ja loodetava lühiajalise poliitilise kasu nimel hävitatakse kogu Eesti pensionisüsteemi kestlikkus," seisab avalduses.

Kavandatav reform on sotside meelest Eesti riigile ja ühiskonnale ohtlik kolmel põhjusel. Esiteks leiab erakond, et see on vastuolus põhiseaduse mõttega. "Ühe erakonna küünilise valimislubaduse täitmise ja kitsaste äriringkondade majandushuvide rahuldamise nimel lükatakse tulevastele põlvedele ülejõu käivaid kohustusi," seisab pressiteates. 

"Teiseks õõnestab see inimeste usaldust riigi suhtes, pöörates kiirkorras ja parteipoliitilistel kaalutlustel tagasi pikaajalise ning põhjalikult ette valmistatud struktuurse reformi. 

Kolmandaks loob kavandatav “reform” ühiskonnas juurde ebaõiglust, koheldes inimesi ebavõrdselt ja kahjustades kõige enam madalapalgalisi ja vähem kindlustatud inimesi. Samuti pannakse tänaste noorte õlule tulevikus suurem maksukoorem," lisab erakond. 

Sotsiaaldemokraadid on enda sõnutsi valmis konstruktiivselt arutlema olemasoleva pensionisüsteemi tugevdamise ja selle jätkusuutlikkuse parandamise üle, kuid ei ole nõus valitsuse sooviga lammutada tänast süsteemi ühiskonna turvatunnet hävitades.

Partei lubab takistada riigikogus valitsuse plaanitava eelnõu vastu võtmist kõigi parlamentaarsete meetoditega.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimehe Indrek Saare sõnul lööb kogumispensioni süsteemi lõhkumine just madalama sissetulekuga töötajaid, kelle jaoks on kogumispension peamine finantssääst.

"Seetõttu on retoorika, et usaldame inimest ja lubame tal endal otsustada, kui palju ja mil moel tuleviku pensioniks koguda, eriti küüniline," sõnas Saar.