Eesti uudised

Andrus Ansip Brüsseli keelatud reklaamist: ma polnud sellest teadlik (106)

Marvel Riik, 6. september 2019 20:55
Andrus Ansip.Foto: Tiina Kõrtsini
Reformierakonna endine esimees ja Euroopa Komisjoni liige Andrus Ansip pole nõus tasuma keelatud annetust summas 10,95 eurot. Eurovalimiste virvarris läks Kesk- ja Reformierakonda ühendav Brüsseli ALDE fraktsioon liialt hoogu ning tegi oma Eesti esinumbritele keelatud reklaami, kui levitas sotsiaalmeedias nende kandidatuuri toetavaid postitusi.

Ansip toonitab oma kirjas erakondade rahastamise järelevalve komisjonile (ERJK), et ta ei olnud sotsiaalmeedias ringlevast reklaamist teadlik.Ma pole nimetatud reklaami tellinud ja pole olnud ka teadlik selle reklaami ilmumisest,“ teatas Reformierakonna endine esimees. Tema sõnade järgi sai ta keelatud annetusest teada ERJK kaudu, kes reklaami vastu huvi tundis.

ALDE ABIKÄSI: Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjon uurib, kas Reformi- ja Keskerakonna tipp-poliitikud Andrus Ansip ja Yana Toom on saanud Brüsselist keelatud abi. Foto: Kollaaž/Facebook

Samal teemal

„Minuni on jõudnud info ALDE kommunikatsiooniosakonna juhilt Didrik de Schaetzenilt, et reklaam oli nende initsiatiiv ning et ALDE on Reformierakonna (st minu reklaami) eest tasunud 10,95 eurot,“ märkis Ansip. „Seejuures ei teavitanud ALDE mind ega Reformierakonda reklaami avaldamisest enne ega pärast selle toimumist. Ma ei ole seda reklaami tellinud ega vastu võtnud keelatud annetust ja seetõttu ma keeldun tasumast keelatud annetuse eest 10,95 eurot kellele iganes.“

Õhtuleht kirjutas eelmisel nädalal, et ERJK uurib nii Andrus Ansipi kui ka Yana Toomi eurovalimiste reklaame. Mai keskpaigas, kui Euroopa Parlamendi valimisteni oli jäänud kümmekond päeva, ringles Facebookis kaks reklaami, mis püüdsid sisu kõrvalt veelgi rohkem tähelepanu oma sponsori tõttu. Ühel reklaamil kujutati Reformierakonna endist esimeest ja toonast Euroopa Komisjoni liiget Andrus Ansipit ning teisel Keskerakonna Euroopa Parlamendi liiget Yana Toomi. Mõlemad poliitikud ja nende erakonnad kuuluvad Euroopa tasandil ALDE fraktsiooni (mis alates juunikuust kannab nime Uuenev Euroopa), mis ühendab liberaalseid ja tsentristlikke poliitjõude.

Neli kuud hiljem võttis ERJK selle päringu päevakorda ning otsustas teha järelepärimise Ansipile ja Toomile, kuna vastavalt Euroopa tasandi erakondade rahastamist reguleerivale põhimäärusele on keelatud Euroopa Liidu üldeelarvest või muudest allikatest rahastada liikmesriikide erakondi või kandidaate.

„Meie jaoks jäi ohukohaks see, et reklaamides on viidatudsellele, et need on ALDE poolt tasutud,“ selgitas komisjoni otsust ERJK esimees Liisa Oviir. „Lõpptulemus saab see olla, et nad [Toom ja Ansip] peavad reklaami ise kinni maksma. Kandidaat peab ise reklaamikulu tasuma.“

ALDE kommunikatsioonijuht Didrik de Schaetzen tunnistas Õhtulehele, et sotsiaalmeediakanalis eksiti reeglite vastu. „Euroopa tasandi poliitilised jõud võivad teha kampaaniat Euroopa tasandil, aga nad ei või teha midagi, mis annaks eelise poliitilisele jõule või nende kandidaadile liikmesriigis,“ rääkis Schaetzen.

Selgituste järgi tuli ALDE 16. mail välja initsiatiiviga tutvustada Facebookis enda erinevaid esinumbreid. Andes aga reklaamidele rahalise tõuke, et levimine oleks parem, unustati Eesti esinumbrite haardeulatusest välja jätta Maarjamaa, mis oleks takistanud eestlastel näha Toomi ja Ansipi reklaame.