Maailm

Europarlamendi eelarveboss: Simsoni nimetamine volinikuks ilma portfellita läheks maksma miljon eurot (37)

Toimetas Greete Kõrvits, 6. september 2019 21:22
Kadri SimsonFoto: Tiina Kõrtsini
Euroopa Parlamendi eelarvekomitee juht Monika Hohlmeier leiab, et kinnitades Eesti ja Rumeenia kandidaadid Euroopa Komisjoni volinikeks ilma portfellita ja vana koosseisu lõpunädalatel tähendab see umbes miljoni euro raiskamist mõlema peale.

Kirjas europarlamendi presidendile David Maria Sassolile on kõne all Eesti volinikukandidaat Kadri Simson ning Ioan Mircea Pașcu Rumeeniast. Neil kummalgi pole veel portfelli ja Euroopa Parlament ei jõudnud neid enne suvepuhkusele minekut kinnitada. Juulis takerdus Simsoni valimine Euroopa Komisjoni lahkuva juhi Jean-Claude Junckeri vahekomisjoni Simsonist mitte olenevatel asjaoludel. Nimelt näeb protokoll ette, et tema suulist avaldust voliniku kohale peavad üle kuulama europarlamendi komisjonide esimehed. Kuna europoliitika sisedraama tõttu üks esimees aga puudus, pididki Simson ning rumeenlane Pașcu jääma septembrit ootama.

Samal teemal

Junckeri vahekomisjoni ametiaeg lõpeb oktoobri viimastel päevadel ning uus komisjon alustab Ursula von der Leyeni juhtimisel tööd novembris.

Eelarveboss leiab, et tema hinnangul pole rahaliselt mõistlik anda volinikukoht enne komisjoni ametiaja lõppu isikutele, kellel veel konkreetne portfell puudub ja seda vaid mõneks nädalaks. „Need kulutused on ebaproportsionaalsed kui mõelda esiteks sellele kui lühike on ülejäänud ametiaja pikkus, teiseks sellele, et [volinikel] pole õiget portfelligi ja kolmandaks sellele, et komisjoni president andis teada, et komisjon ei esitle enne ametiaja lõppu ühtki uut initsiatiivi,“ loetleb Hohlmeier.

Hohlmeier viitab komisjoni presidendi enda hinnangule, et kummagi portfellita voliniku peale kuluks oktoobri lõpuni kusagil miljon eurot. Euroopa maksumaksja seisukohalt oleks hetketingimustes uute volinike ametisse nimetamine seega Hohlmeieri hinnangul väär ning seda ei saa kuidagi heaks kiita. Ta soovitab, et 11. septembril toimuv kandidaatide ülekuulamine parlamendis oleks lihtsalt vestluse vormis ja mitte kohe siduv uue töökohaga. Uued volinikud hakkaksid siis tööle koos uue komisjoni koosseisuga, mitte vana koosseisu viimastel nädalatel.

Samal teemal

06.07.2019
Kadri Simson teeb septembris Euroopa Liidu ajalugu
16.06.2019
Kadri Simsoni kandidatuuri segab ebapopulaarne poolatar
13.06.2019
Kadri Simsonil on mälulüngad: ta ei mäleta, millal sai täpselt teadlikuks sellest, et ta elukaaslane reisiarveid võltsis