Eesti uudised

Mart Helme koolikiusamisest: see ei kao kunagi, aga ühiskonna suhtumine on muutunud  (38)

Toimetas Triinu Laan, 6. september 2019 16:47
Foto: Stanislav Moshkov
"Koolikiusamine on olnud alati üks äärmiselt vastik ja ebameeldiv asi," tõdes Mart Helme, lisades, et on positiivne, et ühiskonna suhtumine  kiusamisse on muutunud. 

Kooliaasta alguse puhul uuriti valitsuse pressikonverentsil ministrite käest suhtumist koolikiusamisse. 

Samal teemal

Jüri Ratas tunnistas, et tänapäevane kool on midagi muud kui see, kus tema omal ajal käis. "Eks sellist narrimist ja asja ikka koolis tuli ette, aga ma ei saa öelda, et see koolikiusamine oleks kuidagi igapäevane olnud. Pigem oli päris suur rõhk õppimisel, aga väga suur rõhk ja võimalused ka, ütleme, huvitegevusel, spordiga tegelemisel."

Mart Helme sõnul on koolikiusamine olnud alati üks äärmiselt vastik ja ebameeldiv asi ning selle vormid on ajas muutunud ja jõudnud ka internetti.  "See ei muuda seda tõsiasja, et igasugune koolikius tekitab inimeses stressi," rõhutas ta. 

"Meie ajal oli pigem tegemist füüsilise kiusamisega. Kaklused olid igapäevased. Kambad ja kampadevahelised kaklused olid ka igapäevased. Suuremate poiste terror väiksemate vastu oli igapäevane," rääkis Helme.  "WC-s suuremad poisid harrastasid seda, et andsid põlvega pissijale vopsu tagumikku ja ütlesid: „Kusi kinni.“ See oli äärmiselt ebameeldiv, vastik. Sellega tuli leppida, sellepärast, et no mida sa teed. Lähed sellele suuremale poisile kätega kallale, saad tappa veel lisaks, eks ole."

Tohutult positiivne on see, et ühiskonna suhtumine on muutunud, rõhutas Helme, et tema ajal vaid naerdi kiusamise üle ja soovitati välja kannatada. 
"Tänapäeval sellist suhtumist enam ei ole."

Samas nentis minister, et kiusamine ei kao kunagi täielikult ära. "Ei ole võimalik võtta täielikult kontrolli alla seda, et on õelaid, on kibestunuid, on võib-olla oma kodustressi tõttu ennast koolis välja elavaid noori. Aga ühiskondlik teadvus ja arusaamine, et sellega on vaja tegeleda, see kindlasti on olulisel määral kasvanud selle aja jooksul, mis mina olen ilmas elanud."

Urmas Reinsalu lisas, et keegi ei tohi jääda oma murega üksi. "Tegelikult see on üleskutse nii väikestele inimestele, kes endast suurema murega silmitsi on, ja see on tegelikult ka üleskutse ja vastutus kaasinimestele, ka koolikaaslastele, teistele õpilastele, õpetajatele, tuttavatele ja sugulastele. Alati on olemas lahendus. Alati on olemas lahendus, keegi ei pea seda muret endas kandma ja selle selle ümber piinlema."

Samal teemal

30.08.2019
Manona Paris | Kuidas ma koolikiusamisest võitu sain
22.07.2019
Mida saab täiskasvanu teha, et lapse koolikiusamine lõpeks?
17.05.2019
UURIMUS: koolikiusamine laastab ka kiusajaid
26.03.2019
„Ta hakkas ennast lõikuma, kuna kiusamine koolis läks liiga hulluks.“ Vägivalla all kannatavad õpilased ja ka õpetajad