Maailm

TEADLASED: Loch Nessi järvekoletis on tõenäoliselt suur angerjas (17)

Aadu Hiietamm, 7. september 2019, 08:10
Professor Neil Gemmell. Foto: SWNS/Scanpix
Šotimaal Loch Nessi järves elavat koletist on oma sõnul näinud tuhanded inimesed. Müstiline järvekoletis on jäädvustatud paljudele fotodele ja hiljem ka videotele, kuid kõik need on osutunud võltsinguteks. Mullu otsustas Loch Nessi koletise saladuse lahendada Uus-Meremaa teadlane, Otago ülikooli professor Neil Gemmel, kes koos teiste teadlastega võttis juunis järvest 300 keskkonna-DNA ehk eDNA-proovi. Pärast nende analüüsimist teatas Gemmel nüüd, et järvevees leiti hulgaliselt angerja DNAd ning seetõttu võib järvekoletis olla just suur angerjas, vahendab Spiegel Online. 

Väidetavalt on sukeldujad näinud järves kuni nelja meetri pikkuseid angerjaid.

Samal teemal

Keskkonna-DNAks ehk eDNAks nimetatakse DNAd, mida organismid jätavad maha keskkonnas liikudes. Teadlased võtsid 36,3 kilomeetri pikkusest ja 2,7 kilomeetri laiusest ning kuni 230 meetrit sügavast Loch Nessi järvest 300 eDNA-proovi. Neid võrreldi sadade tuhandete teiste tuntud elusolendite omadega ja vaadati, kas ilmneb midagi erakordset. Erakordset aga ei ilmnenud, rõhutab professor Neil Gemmel ehk teisisõnu järvekoletis ei ole kindlasti mõni ürgajast pärit saurus.

Rahvapärimuse järgi nägi Loch Nessi koletist esimesena üks pühamees juba 565. aastal ehk 1454 aastat tagasi. Tõeliselt tuntuks sai Loch Nessi koletis ehk Nessie aga 2. mail 1933. aastal, kui kohalik ajaleht Inverness Courier kirjutas Loch Nessi järves nähtud tundmatust hiiglaslikust elukast, kes tõusis korraks pinnale ning sukeldus taas. Selle uudise peale saatsid oma reporterid Loch Nessi järve äärde ka Londoni ajalehed ning üks tsirkusedirektor lubas maksta 20 000 naelsterlingit sellele, kes koletise kinni püüab. Seejärel märkas mõne kuu jooksul Nessie't veel mitu inimest ning koletisest kirjutati kõikjal maailmas.

17 KOMMENTAARI

e
elektr itsaabt asuta.blo gs pot.co m 7. september 2019, 18:02
Tegemist on GMO mutatsiooniga mida teadlased varjavad.
P
!!! 7. september 2019, 12:49
Põhja-Atlandi vetes elab haruldane kalaliik, keda nimettakse heeringakuningaks. madujas, angerjat meenutav pikk kere. kes võib kasvada kuni 17 meetri pikkuseks. 5-6 meetrised isendeid on korduvalt välja püütud.
Loe kõiki (17)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee