Eesti uudised

VIDEO | Helle-Moonika Helme: poliitiline konkurents on läinud veidi inetuks (132)

Toimetas Hindrek Pärg, 5. september 2019, 22:55
Helle-Moonika HelmeFoto: Teet Malsroos
Neljapäevases ETV saates "Esimene stuudio" käinud EKRE poliitik Helle-Moonika Helme sõnas, et poliitiline konkurents on läinud Eestis inetuks. 

„Mul on võimu tõenäoliselt vähem kui eeldate, rohkem kui arvate,“ vastas siseministri abikaasa küsimusele, palju võimu tal on. Ta seletas, et on olnud aastaid erakonna volikogu liige ning seega olnud pikka aega otsuste juures. „Arvan, et pehmet võimu on mul omajagu,“ lisas ta.

Samal teemal

Riigikogu kultuuri- ja hariduskomisjoni liige rääkis kohtumisest Jüri Ratasega Martin Helme suvilas, et just tema tegi praeguseks kuulsaks saanud pildi ning avaldas arvamust, et Elmar Vaheri vallandamisskandaal puhuti suuremaks, kui see oleks võinud olla. Helle-Moonika Helme ka lisas, et EKRE polnud lähedal valitsusest välja kukkumisele.

Helme sõnutsi EKRE ei vihka Reformierakonda ning tõdes, et kui nemad olid opositsioonis, kritiseerisid valitsust. Siiski ta leidis, et poliitiline konkurents on läinud veidi inetuks, tõmmates paralleele teatrieluga. „Võrdlen poliitikat lavaeluga, nendel on hästi palju sarnast. Konkurents ja olelusvõitlus käib asja juurde. Teatris on samamoodi eluterve konkurents, aga võib minna ka väga inetuks.

„Kui minnakse lavale, publiku ette, ollakse ühe asja eest väljas. Samuti ka otuste tegemisel – ollakse Eesti riigi, rahva nimel väljas. Aga poliitiline konkurents on läinud täpselt nagu kivid balletisussi sees – täiesti ükskõik, mis saab etendusest, mis on lõpptulemus, ja mida publik näeb või kuuleb,“ illustreeris Helme.

Riigikoguliikme sõnul pole naisena raskem poliitikas olla. Helme ütles, et tema isikliku arvamuse ja tunnetuse järgi sobivad jõulisi ja reljeefseid teemasid käsitlema mehed, tuues näite kirikust. „Mulle isiklikult meeldib, kui jutlust peab mees."

Ta ka lisas, et näiteks kaitseteemadel sobivad rääkima pigem mehed ning kaitseministri positsiooni vastu ei võtaks. „Pooldan, et asjadest räägivad inimesed, kes on nendega kokku puutunud. Naised ei käi ajateenistusest läbi, mehed käivad. Näiteks militaar- ja sõjateemadel võiksid rääkida mehed, aga see on isiklik arvamus ja tunnetus.“

Kersti Kaljulaidi ja EKRE vahelistest suhetest rääkides ütles Helme, et on tekkinud peegli efekt. „Kuidas küla minule, nii mina külale,“ rääkis ta. Samuti arvas ta, et tema abikaasa öeldud väljend Kaljulaidi kohta („emotsionaalselt ülesköetud naine“) pole seksistlik.

„Ma ei oska öelda, kas Mart mulle ka niimoodi ütleb. Ütleksin nii, et mul on olemas sellekohane huumorimeel, mis võib-olla presidendil puudub, kui selle peale solvus. Ütleksin, et võtku elu veidi rahulikumalt,“ rääkis Helme ning sõnas, et lugupidamine Kaljulaidi vastu hakkas murenema, kui president loobus kirikusse minekust.

Helme tõdes, et ei näe Kaljulaidi vaenlasena ning tõi välja, et on Kadriorus kaks korda temaga kohtumas käinudki. 20. augusti vastuvõtule aga EKRE poliitikud ei läinud. „Paraku on meie president teinud vastuvõtud selliseks, kus lähed nagu vaenulikule territooriumile. Miks peaksin minema külla, kus mulle praktiliselt nägu täis sülitatakse ja minuga ebaviisakalt käitutakse? Me ei läinud, aga nägime, mis inimesed seal olid ja mis sõnumite tulid. See ei peaks nii olema,“ kritiseeris Helle-Moonika Helme.

Ta tunnistas, et Jüri Ratas on saanud peaministrina väga hästi hakkama. „Siiralt pean temast lugu üha rohkem ja rohkem. Helle-Moonika tõdes ka, et nii tema abikaasa Mart ega tema ise soovi praegu presidendiks. Samuti tõdes ta, et usub demokraatiasse ning arvab, et konsensuslik juhtimine on alati laiapõhjalisem ja parem kui ainuvõim.

Vaata täispikka saadet videost! 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee