Charlestoni elanik üritab oma kodu üleujutuse vastu kindlustada.Foto: Reuters/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 5. september 2019 18:56
Vahepeal jälle nõrgenenud orkaan Dorian võtab uuesti tuure üles ning tiirleb nüüd kurjakuulutavalt  USA idaranniku lähedal, selleni siiski veel täisvõimsusel jõudmata. Bahamadel hävingu kaasa toonud torm nõudis saareriigis hetkel teadaolevalt 20 inimelu. Kõige ohtlikum pole mitte tuul, vaid vesi.

ABC News vahendab, et üks inimene, 85aastane mees, hukkus juba ka Põhja-Carolina osariigis. Tagasi 3. kategooria orkaaniks tugevnenud Dorian pole Floridat, Georgiat ning Põhja- ja Lõuna-Carolinat veel otseselt tabanud, kuid põhjustab metsikut vihma ja mõnes piirkonnas ka üleujutusi. Hukkunud vanahärra valmistas oma elamist tormi tulekuks ette kui tugev tuul ta redeli kõikuma lõi ning mees sellelt alla kukkus.

Üleujutatud Charlestoni tänav. Foto: AFP/Scanpix

Neljapäeva hommikul lõpetas Dorian Florida ranniku kohal tiirlemise ning hakkas mööda mereäärt Georgia suunas liikuma, et seejärel eeldatavasti Carolinade poole minna ja Põhja-Carolina saartel maale jõuda. Tormi teekond võib põhimõtteliselt veel muutuda, meenutagem, et algsete prognooside järgi pidanuks Dorian juba selle nädala alguses Floridat tabama, samuti on tema tugevus raugenud 5. kategooria orkaanist tagasi troopiliseks tormiks, nüüd aga orkaaniks tagasi. Hetkel on tema põhjustatud paduvihmad ning isegi väiksemad tornaadod igatahes rannikupiirkondades juba kohal. Tornaadodes hävisid  mitmed elamud.

Tornaado Põhja-Carolinas räsis seda vagunelamute linnaosa. Foto: AP/Scanpix

Lõuna-Carolina kuberner Henry McMaster palus inimestel mõistlikud olla ja tormi teelt evakueeruda. Ta rõhutab, et mitte tuul pole Doriani puhul kõige ohtlikum, vaid vesi ja üleujutused, mis võivad inimesed nende koju lõksu jätta. McMaster selgitab, et Dorian lükkab vett sisemaale jõgedesse ning soodesse, samal ajal võib juba ainuüksi vihmatase läheneda 40 sentimeetrile, tekitades rannikualadel „vete kokkupõrke“. Charlestoni linna tänavad on juba vee all ning üks linnast välja viivatest maanteedest tulvavee tõttu suletud.

Üleujutatud Charlestoni tänav. Foto: Reuters/Scanpix

Paraku on palju neid, kes ei võtnud kuberneri hoiatusi kuulda. Neil paluvad päästjad püsida vähemalt siseruumides, eemal akna- ning ukseklaasist, sulgeda aknaluugid, tõmmata ette kardinad, varuda toitu, vett ja ravimeid ning hoolitseda selle eest, et kõik tähtsad dokumendid oleksid kindlas kohas.

Isegi kui tuleb tormivaikus, ei tohi lasta ennast sellest haneks tõmmata, sest see võib olla orkaani silm, kus ongi vaikus, ent see läheb õige ruttu üle, kui  tormi serv jälle lähenema hakkab.

Poeomanik Põhja-Carolinas valmistub orkaani tulekuks. Foto: AFP/Scanpix

„Palun ärge lahkuge kodunt kui teie elu seal just ohus pole,“ säutsus Charlestoni maakonna šerif neljapäeva hommikul Twitteris.