Maailm

Peaminister katsetab erakorraliste valimistega uuesti

Boris Johnsoni vend loobub nii ministriametist kui parlamendikohast (3)

Toimetas Greete Kõrvits, 5. september 2019 21:51
Jo Johnson vahetult pärast lahkumisest teatamist ajakirjanike piiramisrõngas.Foto: Reuters/Scanpix
Suurbritannia peaministri vend Jo Johnson teatas neljapäeval, et lahkub ülikoolide ja teadusministri ametikohalt ning parlamendist. Põhjuseks ületamatu lahkheli poliitiliste vaadete ning isiklike suhete vahel peaministrist vennaga.

Jo Johnson ei arva erinevalt oma suurest vennast Borisest, et Suurbritannia peaks Euroopa Liidust lahkuma. See pole iseenesest mingi üllatus, Brexiti referendumi ajal hääletas toori partei saadik Jo ELi jäämise poolt. Samal ajal oli Boris Johnson üks lahkujate põhimaskotte.

Samal teemal

Möödunud aastal kutsus Jo üles uuele referendumile, et rahvas saaks paremini informeerituna uuesti valida EList lahkumise ja sinna jäämise vahel. Jo ja Borise õde Rachel (kes samuti ELi jäämist toetab) räägib, et pere kokkusaamistel Brexitit ei mainita, kuna ülejäänud pereliikmed ei taha peaministrile kallale minna.

Sellest hoolimata nõustus Jo Johnson võtma vastu ministrikoha, kui vend seda talle juulis pakkus. (Suurbritannias võivad võidupartei saadikud küll saada mõne spetsiifilise ala ministrikoha, ent jätkavad endiselt ka oma valijate esindamist parlamendis.)

BBC kirjutab, et Jo Johnson oli sügavalt häiritud venna otsusest visata parteist välja kõik nn mässumeelsed toorid, kes sel nädalal valitsuse vastu hääletasid. Jo Johnson ise järgis küll vaatamata isiklikele veendumustele parteiliini.

Peaminister sai 4. septembri õhtul parlamendi alamkojas kahel korral lüüa. Esimesel hääletusel pooldas parlamendi enamus Brexiti ajapikendust, mida Johnson pärast eelnõu ülemkojas läbimist ELilt paluma peab minema. Teisel hääletusel kukkus läbi peaministri ettepanek korraldada oktoobri keskel erakorralised valimised.

Boris Johnson ei öelnud neljapäeval venna kohta ühtki halba sõna. Tema valitsuse esindaja kiitis, et Jo valijad poleks saanud paremat saadikut tahtagi. Boris Johnson möönis samal ajal toimunud üritusel, et „vennal on Euroopa Liidule minust natuke erinev lähenemine“.

Viimasel ajal vaevas konflikt isiklike suhete ning rahvuslike huvide vahel läks Jo'd mehe enda sõnul nii tugevalt, et ta ei suutnud seda pinget kuidagi taluda. Seega tundus mõistlikum mõlemad ametid maha panna. Kas Jo Johnson lahkub parlamendisaadiku kohalt otsekohe või siis, kui kuulutatakse välja järgmised valimised, jäi esialgu ebaselgeks, ent näib, et ta jääb siiski kuni järgmiste valimiste korraldamiseni saadikuks edasi.

Mis puudutab aga Boris Johnsonit, siis too plaanib uue nädala esmaspäeval parlamendis uuesti erakorraliste valimistega lagedale tulla. See jääb ka tema viimaseks võimaluseks seda enne oktoobri keskpaika teha, sest alles äsja täitis kuninganna Elizabeth peaministri soovi peatada parlamendi töö ajutiselt 10. septembrist 14. oktoobrini. Valimisi sooviks Johnson korraldada kohe pärast seda, 15. oktoobril.

Kõik need tähtajad on äärmiselt lähedal, lisaks veel Brexiti enda tähtaeg hetkel, 31. oktoober, samuti ELi liidrite suurkohtumine, mis algab 17. oktoobril. Sealt loodab peaminister tagasi tulla magusa diiliga, mida euroliit talle pakkuma peaks. Kriitikud aga leiavad, et Johnsonil on vaid grandioossed ettekujutused, pole Brüsselile mingeid plaane esitlenud ning et euroliit valmistub pigem leppeta Brexitiks kui tema nõudmisteks. Samuti pelgavad mõned Johnsoni vastased, et peaminister eelistabki just leppeta Brexitit, ehkki seda Johnson ise ei väida.

Kui Euroopa Liit ja Suurbritannia Brexiti osas kokkuleppele ei jõua, lõpeb 31. oktoobrist euroliidu elanike, sh eestlaste, õigus vabalt Suurbritannias töötada ja elada. Kui riik lahkub EList ilma leppeta, siis tähendab see, et puudub raamistik Suurbritannia ja ELi ettevõtetele, kes vastastikku ärisuhetes on, tollile, reisimisele ning ELi kodanikele, kes Suurbritannias elavad ja töötavad. Lisaks mitmed keerukad siseriiklikud küsimused, mis leppeta Brexitist tekiksid, ennekõike Põhja-Iiri küsimus – füüsiline riigipiir ELi kuuluva Iirimaa ning Ühendkuningriigi osa Põhja-Iirimaa vahel rikuks Suure Reede rahulepingut. Selleks, et leppeta Brexitit ära hoida, toimuski parlamendihääletus tähtaja pikendamise palumiseks. Seda peaks Johnson eelnõu järgi tegema just eelmainitud suurkohtumisel.

Samal teemal

05.08.2019
Kaks kaotust Johnsonile: Brexiti edasilükkamise eelnõu läks parlamendi alamkojas läbi, erakorralisi valimisi ei tule
04.08.2019
SÕNUM BRÜSSELIST: Euroopa Komisjon valmistub leppeta Brexitiks
02.08.2019
Tants Brexiti ümber kogub enneolematut hoogu, lõhed süvenevad
20.07.2019
SUURBRITANNIA VALITSUS: leppeta Brexiti korral ei saa euroliidu elanikud enam siin vabalt elada ja töötada