Eesti uudised

ÕL VIDEO JA FOTOD | Vapper elupäästja Janeliis Mattis: kui näed, et inimene vajab abi, siis tuleb kindlasti ulatada käsi (17)

Gitta Riener | Video: Robert Roots, Märt Niidasso , 5. september 2019, 17:05
Foto: Robin Roots
Mustpeade majas toimunud pidulikul üritusel tunnustas päästeamet päästeteenistuse aumärkidega inimesi, kes on üles näidanud vaprust elude päästmisel või panustanud päästeala arengusse. Üheks Elupäästja medali saajaks oli Janeliis Mattis, kes 16 aastasena päästis vette kukkunud paraplaaneri. 

Mullu 2. augustil pildistas Janeliis Mattis Jõgevamaal Aidu järve ääres treeninud paraplaanilendurit, kes järsku vette kukkus.

„Ma viin su siit välja,“ lubas Janeliis ja kinnitas hiljem, et lendur oli ka ise hästi tubli ja proovis päästmisele igati kaasa aidata. Paar korda käisid nad ka vee all ära, aga neiu tiris piloodi ikka välja – hoidis teda pooleldi seljas ja tal käest kinni.

Kalda lähedal tuli sõbranna ka appi. Nad keerasid päästetu külili, et ta saaks vee välja köhida. Janeliis hoidis kiirabi tulekuni lenduri pead põlvedel.

„Tulime ikka elusalt mõlemad välja ja asi lõppes õnnelikult. Vette kukkunud meesterahvas läks küll haiglasse, aga järgmisel päeval võttis ta minuga ühendust. Kuna ma olen kogu oma elu ujunud, siis olin endas kindel, et saan hakkama. Ja ma sain sellega hakkama,“ rääkis Janeliis Õhtulehele pärast medali saamist. „Kui näed, et inimene vajab abi, siis tuleb kindlasti ulatada abikäsi.“

Janeliis on muide paar aastat tagasi, veel põhikoolis käies, võitnud oma haikuga kollasest kassist auhinna ja käis ka Jaapani suursaadiku Yoko Yanagisawa vastuvõtul auhinda vastu võtmas.

Pille Kristal ja Ennu Vander pälvisid Elupäästja medali selle eest, et päästsid  uppumissurmast kalastaja, kelle õde rääkis: „Mullu 14. oktoobril läks minu vend Lehtma sadamasse kai peale kala püüdma, kui murdus tema õngeridva ots. Vend hakkas seda veest välja õngitsema ja kukkus merre.“ 

Seda nägid pealt kõrval olnud kalastajad, kes jooksid kohe appi ja tirisid kalastaja veest välja.

Maarek Sangla on MTÜ Tõrvandi Päästeseltsi vabatahtlik päästja, kes tõi põlevast korterist välja inimese. Tänavu 24. jaanuaril täitus Tõrvandi alevikus viiekorruseline paneelelamu paksu suitsuga ja elanikud jäid korteritesse suitsulõksu. Esimesena jõudsid sündmuskohale koos kiirabiga Tõrvandi vabatahtlikud päästjad, kellest üks tõi põlevast korterist välja inimese ning andis ta üle meedikutele.

Ühtekokku tunnustati aumärkidega 131 inimest. Nende seas said medali 58 elupäästjat, sealhulgas 11 eraisikut. Üle anti ka kaks päästeteenistuse suurt kuldristi, kolm päästeteenistuse kuldristi, 11 päästeteenistuse hõberisti, 31 päästeteenistuse medalit, üheksa päästeameti kuldsete tammelehtedega teenetemedalit ning 18 päästeameti hõbedaste tammelehtedega teenetemedalit.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee