Juhtkiri

Juhtkiri | Aaviksoo tegi TTÜ skandaalist ise oma personaalküsimuse (3)

ohtuleht.ee, 4. september 2019 17:53
Foto: Heiko Kruusi
Neile, kel isiklikku kokkupuudet tööajatabelitega pole, on nende täitmise sisuline võimatus kohale jõudnud pärast Tallinna Tehnikaülikooli viimast skandaali: on selge, et teadlase töögraafik pole võrreldav näiteks liinitöölise omaga, ning suur osa mõttetööst tehakse tõepoolest väljaspool ametlikke töötunde. Nii tundub reaalsust ilmselgelt väänavate paberite tootmine pehmelt öeldes kilplaslik.

Küll pole võimalik võtta seisukohta, et nõmedate reeglite ja nõuetega (millega raha vastu võttes pealegi nõustutakse) toimetulekuks on parim viis neid eirata, käristades reaalsuse ja paberil kujutatu vahe nii suureks kui vähegi võimalik. Just nii on seni teadaoleva põhjal juhtunud TTÜs, kus projektirahadest said palka teadlased, kel konkreetse projektiga kokkupuudet nähtavasti polnudki. Selle mõtteviisi kaugelearenenud vorm on teistelt elualadelt tuntud katsed end õigussüsteemist hoopis lahti ühendada – selles mõttes pole võrdlused juhtunut igal moel pehmendada püüdva rektor Jaak Aaviksoo ja Keskerakonna endise esimehe Edgar Savisaare vahel üldsegi kohatud.

Nüüd on tähelepanu keskmesse tõusnud – või õigemini ülikooli poolt teadlikult tõstetud – see sama paber. Viimaks olevat see ainult tööajatabeli mustand, millel puuduvat allkiri. Ilmselt on pädevad isikud tunnistanud sellele rõhumist kõige toimivamaks kaitsestrateegiaks, vältimaks juriidilist vastutust (isegi kui raha tuleks Euroopa Liidule ikkagi tagasi maksta). Just kuriteo kahtlustuse esitamisest Aaviksoole või ülikoolile on rektor sõltuma pannud ka oma ametis jätkamise. Võib vaid arvata, kas asjad oleksid nii kaugele jõudnudki, kui Aaviksoo oleks võimalikule pettusele reageerinud kiiremini ja teisiti.

Keegi ei keela Aaviksool pidada rektori ametisse sobivuse mõõdupuuks seda, et talle pole esitatud kuriteo kahtlustust. Kuid sellega ei pea nõustuma ülejäänud ühiskond.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee