Seisukoht

Seisukoht | Plastikägistuses õppematerjal (4)

Manona Paris, lapsevanem, 4. september 2019, 16:36
Foto: TIINA KÕRTSINI
Vahel on elu ikka üsna jabur – samal ajal, kui isegi suured ketikauplused innustavad inimesi poes vähem plastkotte kasutama, käib koolides igasügisene plastitrall kaante kujul. Pea igaüks meist teab kedagi, kes on saanud järjekordselt valed kaaned ja pidanud uue plastilaari soetama.

Kas on üldse vaja nii palju pakendada? Raamatuid jah, need on vaid laenuks – paneme need jõupaberisse või tapeedijääkidesse. Väga tore algatus on kinoplakatite jagamine sel otstarbel. Veel parem idee on pakkida raamat mitmekordsesse Õhtulehte, soovitatavalt koomiksipool kaanele. Soomest on tulnud teateid näpuosavatest emadest, kes lastele suisa kaaned õmblevad.

Ent töö- jms vihikud? Minu kooliajal olid vihikud sama viledast materjalist nagu lehedki. Enam ju niimoodi pole. Nüüdisaja vihikud on üsna tugevate, isegi plastiläikeliste kaante vahel. Milleks sinna veel kilet? Või heakene küll, läbi kile on tore kaunist kaant näha, ent äkki võiks seda järgmine aasta uuesti kasutada, kui vähegi võimalik? On lapsevanemaid, kelle sõnul on see võimalik, ning kes ongi hankinud veidi tugevamad kaaned, mis peavad vastu ja mille saab edasi anda.

Lapsed on lohakad, kuulen juba. Et koolikotis lähevad asjad kortsu. Jättes kõrvale jutu lastes korraarmastuse kasvatamisest, tasuks kiigata üle lahe. Üks Soome raamatukogu tegi pisikese katse. Jättis lasteraamatud kaanteta ja jälgis, mis juhtus. Üllatuslikult – suurt midagi. Vaid üks raamat kapsastus. Raamatukoguhoidjad kommenteerisid, et ega probleem olegi niivõrd kulunud nurkades, vaid hoopis mahlaplekkides lehekülgedel. Väike käeke, ikka juhtub. Selle eest aga kilekaaned ei kaitse. Ja äkki polegi neid siis vaja?

4 KOMMENTAARI

i
imeme pastakast probleemi ? 5. september 2019, 03:04
jah, sellest on nüüd suur probleem, kui lapsed kasutavad raamatuid igapäev, samas aga on tööstuslikus pakendamises see pakendikile ühekordselt kasutuses. Täiesti mõttetu mula, kui on sadu hullemaid kohti, mis reostavad keskkonda !
m
Muigega 4. september 2019, 19:46
Ma leidsin parema lahenduse antud probleemile: e-kool skype'i vahendusel. Ei ole vaja kulukaid koolimaju, õpilased võivad turvaliselt kodus õppida. Ko...
(loe edasi)
Loe kõiki (4)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee