Eesti uudised

Tunnel Saaremaale maksaks 600 miljonit, sild kolmandiku vähem

Inimeste suursaartele sõidutamine on riigile läinud kaks korda kallimaks (2)

Viljar Voog, 4. september 2019 00:02
JÄÄB: Isegi kui Saaremaa saab kunagi silla, siis Hiiumaale peab ikka käima jääma praam. Pildil Rohuküla–Heltermaa liinil sõitev Leiger.Foto: Teet Malsroos

Kui 2007. aastal maksis riik iga praamiga Saare- või Hiiumaale sõitnud inimese eest peale neli eurot, siis praegu maksab kaheksa. Kuna aga vedamise võttis mõned aastad tagasi üle riigifirma Tallinna Sadam, säästetakse igal aastal ikkagi üle viie miljoni euro, näitab riigikontrolli matemaatika.

Vanasti toimetas Rohuküla–Heltermaa ja Virtsu–Kuivastu liinidel Vjatšeslav Leedole kuuluv Väinamere Liinid. 2014. aasta riigihankel tekkis neile aga konkurents: valitsus kohustas seal osalema riigifirmat Tallinna Sadam tütarettevõtete TS Laevad ja TS Shipping kaudu. Kümme aastat 241,1 miljoni euro eest liine teenindada lubanud riigifirmad võitsid hanke, 30 miljoni euro võrra kallima pakkumise teinud Leedole jäid tühjad pihud ning alles kümnendi algul Väinamere tarbeks ehitatud kolm uut laeva, Saaremaa, Hiiumaa ja Muhumaa, pidid minema parematele jahimaadele.

Tallinna Sadam tuli oma laevadega: Leiger, Piret, Tiiu ja Tõll, abiks ka vana ja ustav Regula, mis Leedolt nelja miljoni euroga ära osteti. Värske riigikontrolli ülevaade näitab, et vedajavahetus riigile midagi odavamaks ei teinud. Dotatsioon läks hoopis paarsada tuhat eurot suuremaks, sest tõusevad nii kütuse hind kui ka töötajate palgad. Küll aga on suuremate praamide tõttu kasvanud igal aastal saartele saavate inimeste hulk: pärast liinide ülevõtmist on sõidutatud 10 protsenti rohkem reisijaid ja 15 protsenti enam sõidukeid.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

10.08.2019
August Lääne-Saaremaal: Miks sõita Kuressaarest kaugemale?
12.07.2019
Majandus- ja taristuministri julge lubadus: järgmine aasta saab Saaremaale kolme suure laeva ja mahukama lennukiga
29.06.2019
Kohalik soovitab: viis kohta, mida suvel Muhus ja Saaremaal külastada

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee