Juri Ustimenko. Foto: Aldo Luud
Siim Randla 4. september 2019 06:26
Vangivalvuri mõrvakatse eest Tartu maakohtus süüdi mõistetud sarimõrvar Juri Ustimenko ja teda mõrvale õhutanud Nikolai Lilitškin vaidlustasid süüdimõistmise Tartu ringkonnakohtus. 

 Süüdistuse järgi lõi Juri Ustimenko 2017. aasta 14. veebruaril Tartu vanglas Nikolai Lilitškini kihutamisel žiletiterast tehtud ründevahendiga vanemvalvurit kaela ja kätte eesmärgiga valvur tappa. Lilitškinit süüdistab prokuratuur ka selles, et ta ässitas Ustimenkot vanglaametnikel päid otsast lõikama. Veel süüdistatakse Ustimenkot kaasvangile kuuma veega põletushaavade tekitamises ning selles, et ta 2016. aastal tegi vanglast justiitsministeeriumile pommiähvarduse. Lilitškinit süüdistatakse ka vanemvalvuri jalaga löömises.

Tartu maakohus mõistis nad tänavu mais süüdi. Ustimenko sai oma eluaegsele vanglakaristusele lisaks üheksa  aastat ning teda mõrvale õhutanud Lilitškin kaheksa aastat, kaks kuud ja 19 päeva vangistust. Ustimenko ja Lilitškin on maakohtu otsuse vaidlustanud. Nende apellatsioonkaebust hakkab arutama Tartu ringkonnakohus.

Ustimenko on vangi mõistetud eluks ajaks, kuid karistuse algusest 30 aasta möödudes on tal võimalus taotleda ennetähtaegset vabastamist. 2002. aasta märtsist maini mõrvas Ustimenko koos Dmitri Medvedeviga koos seitse inimest, kaks inimest suutsid nende käest eluga pääseda. Lilitškinil on võimalik vabadusse pääseda, kui ta enne seda veel kedagi ei ründa. Nimelt on politseinikutulistajast mees varem kambrikaaslast peksnud ja käterätikuga kägistanud ning selle eest ka oma lisakuud saanud. Lilitškin saanuks uusi kuritegusid sooritamata juba mõne kuu pärast vabadusse, kirjutas Õhtuleht maikuus.