Eesti uudised

Rahandusministri pakutud maantee-ehituse rahastamisviis on sisuliselt laen

Majandusanalüütik: Martin Helme otsib võimalusi riigi kehtestatud reeglitest mööda minna 

Asso Ladva, 3. september 2019 21:30
VÕLG ON IKKA VÕLG: SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor ütleb, et PPP skeem on eesmärgilt ja sisult laenamine.Foto: Andres Putting / Ekspress Meedia

„Valitsuse praegusi mõtteid PPP kasutamiseks näivad ikkagi enim kannustavat riigi eelarvepoliitikale seatud piirangud, mis ei luba riigieelarvet liialt suurde defitsiiti viia ega riigi laenukoormust liiga kiiresti kasvatada,“ ütleb SEB majandusanalüütik Mihkel Nestor rahandusminister Martin Helme plaani kohta, mille järgi eraettevõtjad ehitaksid suured taristuobjektid valmis ja riik ostaks need aastate jooksul välja.

PPP ehk avaliku ja erasektori koostööskeem (inglise keeles public-private partnership – toim) on viis, kuidas kiiresti ehitada neljarajalised maanteed Tallinnast Tartusse, Narva ja Pärnusse, kuulutas rahandusminister eelmisel nädalal bravuurikalt. Tema sõnul tuleb teede kiireks kordategemiseks kasutada meetodit, kus erafirmad ehitaksid maanteed valmis ja riik võtaks need 25–30 aastaks rendile. Korraga selliseid suuri projekte riigieelarve ehitada ei võimalda, vaid läheks lõhki, lisas Martin Helme.

„Sarnaste probleemidega (piirangud laenamisele – toim) on põrkunud riigid ja kohalikud omavalitsused üle ilma, mis on ka nende skeemide populaarsuse taga,“ jätkab Mihkel Nestor. „Et riik peab mingi projekti ellu viimiseks hakkama otsima möödahiilimisvõimalusi oma enda seadustest, peaks olema ohu märk.“ Nestor lisab, et raamatupidamise reeglite järgi võib PPP skeemi kasutamine minna keeruliseks, sest finantstehinguid liigitatakse ikkagi nende sisu põhjal.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

03.08.2019
Kas EKRE plaanib suuremat puhastust? Martin Helme: „Iga päev saame ohje paremini enda kätte.“
27.07.2019
Komisjon uurib: Helmed saavad raadiosaatega keelatud annetust?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee