Eesti delegatsioon eesotsas president Kersti Kaljulaidiga rõõmustab võidu üle.Foto: Taavi Linnamäe
Toimetas Greete Kõrvits 3. september 2019 20:27
Juunis sai Eesti ÜRO julgeolekunõukogu mittealaliseks ehk ajutiseks liikmeks. Meie konkurendiks oli Rumeenia. Väljaanne Defense Romania aga esitab teooria, et nende kaotuse taga pole mitte eestlaste edukalt läbi viidud kampaania, vaid Rumeenia vastuoluline diplomaatiline samm.

Safdar Hayat, Pakistani saadik Bukarestis räägib, et ehkki Pakistan jäi oma lubaduses Rumeeniat toetada truuks, hääletasid paljud Lähis-Ida riigid Eesti poolt, kuna Rumeenia oli üks neist, kes otsustas oma Iisraeli saatkonna Jeruusalemma kolida.

Saatkonna kolimine on sümboolses mõttes väga suure tähtsusega diplomaatiline samm, kuna sellega tunnustab riik Jeruusalemma põhimõtteliselt Iisraeli pealinnana. Ent Ida-Jeruusalemma peavad enda pealinnaks palestiinlased ning et piirkonnas on olukord niigi pidevalt pingeline, eelistavad teised riigid üldiselt saatkondi avada Tel Avivis. Traditsiooni muutis möödunud aastal USA president Donald Trump, kes avas Jeruusalemmas uhke Ühendriikide saatkonna. Mõned üksikud riigid läksid sellega samuti kaasa, Rumeenia teiste seas.

Hayat lisab, et õieti toetasid hääletuse esimeses voorus Rumeeniat ka mõned Lähis-Ida maad, ent muutsid meelt, nähes, et eestlastel on niigi parem tulemus (esimeses voorus sai Eesti 111 häält, Rumeenia 78). Kuid, rõhutab Hayat, esimeses voorus täitsid nad oma lubadust.

Eesti rõhus oma kampaanias pigem sellele, et oleme innovaatiline väikeriik, kes läbinud muljetavaldava arengu, Rumeenia aga kogemusele – nimelt on nad juba neli korda saanud julgeolekunõukogu mittealaline liige olla. Eesti esindajad nägid kolm aastat kõvasti vaeva, et meid promoda ja töö tasus lõpuks ka ära.  Eesti sai ÜRO hääletuse otsustavas teises voorus 132 häält, Rumeenia 58. 2 liikmesriiki jättis hääletamata, 1 sedel oli rikutud. Eesti võit tuli seega enam kui kahekordse häältetulemusega.