Maailm

Boris Johnson kaotas parlamendis enamuse ning sai Brexiti hääletusel lüüa (46)

Toimetas Greete Kõrvits, 4. september 2019, 00:15
Suurbritannia peaminister Boris Johnson.Foto: PA Pictures/Scanpix
Suurbritannia peaminister Boris Johnson kaotas olulise hääletuse eel parlamendis enamuse, kui toori saadik Phillip Lee otsustas erakonnast lahkuda ning toetada opositsiooni eelnõu lükata Brexiti tähtaeg taas edasi. Kuid enne eelnõud ennast pidi parlament kõigepealt hääletama selle poolt, et valitsusest sõltumata teema üldse lauale panna. See esimene hääletusring, mis tõenäoliselt ennustab ka eelnõu enda saatust, lõppes opositsioonile edukalt ning peaministrile kaotusega.

Teisipäeva hilisõhtul hääletasid parlamendisaadikud tulemusega 328:301 selle poolt, et alates kolmapäevast saaksid nad eelnõu enda üle hääletada. Saadikud kasutasid parlamendireeglit SO24 (Standing Order 24), mille kohaselt võivad nad nõuda debatti mõnel väga kiireloomulisel ja tähtsal teemal. Ehk et lihtsalt väljendudes hääletus selle üle, et saaks hiljem päris teemal hääletada.

Samal teemal

Selleks on eelnõu, mille eesmärgiks oleks sundida peaministrit paluma Euroopa Liidult Brexiti tarbeks ajapikendust 2020. aasta 31. jaanuarini. Seda juhul kui hiljemalt 19. oktoobriks, mil lõpeb ELi liidrite suurkohtumine, pole Suurbritannia ja euroliit sõlminud lahkumislepet. Eelnõu eesmärk on kindlustada, et Suurbritannia ei lahkuks EList ilma leppeta.

Johnson tegi juba varem selgeks, et tema sellise palvega mingil juhul Euroopasse ei lähe. Sama kordas ta teisipäeval toimunud hääletuse järel, rõhutades, et keeldub eelnõuga kaasa minemast. Ta on endiselt veendunud, et suudab suurkohtumisel ELi käsi väänata, et viimasel hetkel tema nõudmistele järele antaks. Leiborist Gordon Mardseni sõnul pole sellest „haisugi“, et peaminister ELile mingeid Brexiti plaane esitanud oleks.

Johnson kavatseb teha kõik endast oleneva, et Suurbritannia 31. oktoobril euroliidust lahkuks, olgu leppega või ilma, hoolimata sellest, et leppeta lahkumisel oleksid tõsised tagajärjed nii brittide äridele, meditsiinisüsteemile, reisimisele, Põhja-Iirimaa piiriküsimusele jne.

Valitsus suhtub eelnõusse kui umbusaldusavaldusse. Tooride endigi ridadest andis 21 mässumeelset saadikut poolthääle opositsioonile (Phillip Lee hääl, kelle tõttu kaotasid toorid parlamendikohtade arvulise enamuse, läks teele juba liberaaldemokraatide ridadest). Peaminister andis mõista, et kui valitsus kaotab ehk eelnõu läbi läheb, kavatseb ta alamkojas järgmisena hääletusele panna erakorralised valimised. Johnsoni enda sõnul on see talle väga vastumeelt, kuid mitte nii vastumeelne kui minna ELilt ajapikendust manguma.

Pakutud kuupäev oleks valitsuse esindajate sõnul juba 14. oktoobril – mõnevõrra ebatraditsiooniline valik, valimised toimuvad tavaliselt neljapäeviti (14.10 on esmaspäev). Leiboristid, kes küll muidu on seda meelt, et erakorralised valimised peaksid toimuma, kaaluvad aga võimalust, et ei hääleta nende korraldamise osas enne kui Brexiti edasilükkamine seaduspunktina kirja läheb. Seda plaani kinnitas teisipäeva õhtul ka opositsiooniliider Jeremy Corbyn.

Loe hetkel Suurbritannias toimuvast ka SIIT ja SIIT.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee