Maailm

Alpilinna meer palub Macronilt abi Mont Blancile ronivate napakate vastu (3)

Toimetas Greete Kõrvits, 4. september 2019 16:30
Chamonix' linn, taustal Mont Blanci mäeahelik.Foto: AFP/Scanpix
Idüllilise Chamonix' linnapea Jean-Marc Peillex palub valitsuselt abi, et päästa Prantsuse Alpide kuulsaim, Euroopa kõrgeim mäetipp Mont Blanc hooletutest mägironijatest ja liigsuurtest rahvahulkadest.

Peillex esitab oma avalikus kirjas president Emmanuel Macronile ka mõned näited mägironijatest, kellesuguseid ta Mont Blancil näha ei tahaks. Üks on inglane, kes Peillex' teadmist mööda töötab Suurbritannia sõjaväes ning kes vedas möödunud laupäeval mäkke oma treeningmasina (täpsemalt sõudmismasina). Alla mees aga kolakat agregaati vedada ei jaksanud ning jättis selle lihtsalt ühte 4362 meetri kõrgusel mäeküljel asuvasse hütti. Need onnid on aga mõeldud mitte suvaliste esemete ladustamiseks, vaid hädaolukordadeks, kui mõnel mägironijal on tarvis tervislikul või muul põhjusel sinna varjuda. Inglane väitis enda nimeks olevat Disney, mille kohta linnapea ääremärkusena lisab, et „sellise nimega võiks tõesti arvata, et ta enda arust lõbustuspargis viibis“.

Samal teemal

Teise näitena toob Peillex esile juhtumi, mis samuti nädalavahetusel aset leidis. Keelust hoolimata võttis sakslasest seikleja mäetippu kaasa oma koera, olles eelnevalt lubanud, et jätab looma selleks mõeldud hoidu. Vaene koer tuli mäelt tagasi veriste jalgadega.

Juunis lendasid kaks šveitslast väikese lennukiga Mont Blanci küljele, et sealt siis üles liikuma asuda. Selle eest said nad kõigest 38 euro suuruse trahvi ning kohalik politsei lubas neil rahumeeli lennukiga mäeküljelt minema lennata.

Selline korralagedus ei saa Peillex' sõnul enam jätkuda. Mitte ainult ei ohusta suured mäetippu tungivad rahvamassid üksteist, vaid ka loodust. France24 kirjutab, et Mont Blanci mõjutab ka kliima soojenemine, mis viimastel aastatel mäe liustikke sulatab. Selle tõttu võivad kergemini toimuda varingud.

Igal aastal üritab Mont Blanci vallutada umbes 25 000 ronijat. Kuna rahvast on nii palju ja kohati ka tihedalt, lähevad paremate peatuspaikade üle vaieldes sageli käiku ka rusikad. Paljud panevad telgi üles seal, kus see pole lubatud. Sel hooajal on Mont Blancil seni hukkunud kolm inimest.

„Palun kirjutage viivitamatult valmis ja hääletage seaduste poolt, mis alates 2020. aastaks kehtestaksid tõsised karistused kõigile neile napakatele, kes seadust rikuvad ning mis taastaksid rahu Mont Blancil,“ palub linnapea riigijuhtidelt.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee