Foto: Pexels.com
Toimetas Triin Tael 3. september 2019 10:30
17aastane Bristolis elav poiss on Briti ajakirjanduse andmeil esimene inimene Ühendkuningriigis, kes on rämpstoidulembuse pärast kurdiks ja pimedaks jäänud.

Poiss toitus kümmekond aastat friikartulitest, krõpsudest, saiast ja töödeldud lihast, kirjutab Daily Telegraph. Tal oli algkoolis diagnoositud haruldane vältiv/piirav söömishäire, mille all kannataja on teatud toiduainete maitse, tekstuuri, lõhna või välimuse suhtes ülitundlik. Poiss rääkis kunagi arstidele, et talle ei meeldi puu- ja köögiviljade tekstuur.

Kesine menüü põhjustas mitmete vitamiinide vaegust ning tõi kaasa optilise neuropaatia nimelise seisundi, mis tavaliselt tabab arengumaades elavaid alatoitluses lapsi. Tegu on nägemisnärvi kahjustusega, mis diagnoosimata jätmisel võib põhjustada pimedaks jäämist. Läänemaailmas on puhtalt toitumisest põhjustatud optiline neuropaatia üliharuldane.

Patsiendil, kelle nime ei avaldata, tekkis pikaaegsest ühekülgsest toiduvalikust ka kuulmiskadu ja luuhõrenemine.

Poissi ravinud dr Denize Atan nentis Daily Telegraphile, et antud juhtumi muudab eriliseks äärmuslikult valiv toitumine ning ülihiline diagnoos, mille tagajärjel oli nägemiskadu muutunud jäävaks. Tema sõnul on silmaspetsialistid toitainevaeguse ja silmanägemise seosest teadlikud. "Häda on selles, et teiste arstide seas pole see teadlikkus sama kõrge."