Selles uhkes farmis korraldab Saksa abielupaar juba aastaid projekti Maramures. Paraku selgub, et heategevuse varjus võis toimuda barbaarne orjapidamine ja projektiraha omastamine.Foto: AFP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 2. september 2019 19:56
Saksa õppe- ja reisiprogrammis Maramures saavad osaleda probleemsed noored, kes sõidavad Rumeenia samanimelises maakonnas asuvasse farmi. Seal saavad nad rangete tingimustega töölaagris uusi oskusi omandada ning õppida eluga hakkama saama. Paraku selgub, et programmi tingimused olid enam kui vaid ranged ja spartalikud ning läbiviijad kasutasid lapsi õppetöö loosungi varjus sisuliselt orjatööjõuna. Orjalaagris toimuva paljastas üks põgenenud kasvandik.

Rumeenia politsei avastas kahtlase laagri möödunud nädalal ning võttis ühendust Saksa saatkonnaga, kirjutavad AFP ja Deutsche Welle. Politseinikud tuvastasid, et lapsi koheldi orjadena, täiskasvanud peksid neid ja sundisid neid tegema füüsilist tööd, mis oli laste jaoks kaugelt liiga raske.

Ligi 20 aastat toimunud Maramurese projektis osalevad käitumisraskuste ning sõltuvusprobleemidega Saksa noored vanuses 12-18.

Projekti korraldajad keelasid lastel neile välja kirjutatud retseptiravimeid võtta, jätsid nad sageli toiduta, samuti olid nende õppemeetodid barbaarsed. Näiteks pidid lapsed loomadega kõrvuti raskeid vankreid vedama. Lapsed olid laagris kui tööjõuks täiskasvanute heaks, mitte endi harimise pärast. Laagrikeskusest välja nad ei saanud minna ning sageli hoidsid töötajad mõnd last nädalate kaupa täielikus isolatsioonis.

Rumeenia lastekaitse sõnul viibis keskuses läbiotsimise ajal 20 Saksa last. Lastekaitse sai seal toimuvast kuulda ühelt keskusest põgenema pääsenud noorelt.

Rumeenia prokurörid süüdistavad projekti korraldajaid, üht abielupaari ning veel kolme täiskasvanud isikut inimkaubandusega tegelemises. Väidetavalt toimus kahtlane tegevus juba 2014. aastast saati. Saksa välisministeeriumi sõnul on see aga esimene kord, mil projekti kohta mingeid kaebusi kuulevad.

Projekti Maramures toetab Rumeenia tööministeerium. Projekti korraldajateks on üks 61aastane Saksa kodanik ja tema naine. Mõlemal sakslasel on keelatud Rumeeniast lahkuda.

Lisaks laste väärkohtlemisele kahtlustavad prokurörid, et sakslased ei tarvitanud Rumeenia valitsuselt tulnud rahasid otstarbekohaselt. Sakslastest laagrikorraldaja elamise läbiotsimisel tuli välja 137 000 euro väärtuses sularaha, ühe abielupaari alluva kodust leidis politsei ligi 9000 eurot. Kumbki kahtlusalune ei osanud anda ammendavat põhjendust, kuidas sellised summad sularaha nende kätte jõudsid.