Maailm

Tants Brexiti ümber kogub enneolematut hoogu, lõhed süvenevad (38)

Tiina Tamman, 2. september 2019 15:00
VÕITLUSLIK: Suurbritannia peaminister Boris Johnson lubab riigi 31. oktoobril igal juhul Euroopa Liidust välja viia.Foto: Reuters/Scanpix
Juulis Suurbritannia peaministriks saanud konservatiivide värske juht Boris Johnson tahab vältida oma eelkäija Theresa May vigu. Ta sai Maylt päranduseks väga pikka aega – enam kui kaks aastat – kestnud parlamendiistungjärgu, mis oli pühendatud Euroopa Liidust lahkumisele, ehkki see jäigi algseks tähtajaks toimumata ning uueks tähtajaks määrati 31. oktoober.

Boris Johnson teatas möödunud neljapäeval, et parlamendi uus istungjärk algab 14. oktoobril kuninganna kõnega, milles valitsus pöörab tähelepanu tervishoiule, politseile ja elatustaseme tõstmisele. Need on üliolulised teemad pärast enam kui kümneaastast riiklikku kokkuhoidu. Ometi on see nägemus toonud kaasa tohutu pahameeletormi, nii parlamendis kui inimeste kodudes, isegi tänavatel. Miks siis?

Samal teemal

Eelkõige Johnsoni teguviisi pärast. Kuninganna kõnele eelneva kuu on ta kuulutanud parlamendivabaks, mis tähendab, et pausi peavad nii ülemkoda kui alamkoda. September-oktoober on küll aeg, mil niikuinii toimuvad parteide aastakoosolekud, ent kriitikud on sellise tööpausi kärmelt tituleerinud demokraatiavastaseks, sest parlamendiliikmed ei saa enneolematult pikalt oma valijaid esindada. Käredamad kriitikud on näinud parlamenditegevuse peatamise taga soovi vältida pikemaid arutelusid Brexiti teemal. Johnson eitas niisugust  süüdistust aga kärmelt.  

May valitsusele vastukaaluks on Johnsoni valitsus vägagi üksmeelne. Brexit ilmtingimata tuleb ja – nui neljaks – 31. oktoobril. Tahetakse küll lahkuda kokkuleppe alusel ja selleks on Brüsselisse saadetud valitsuse pealäbirääkija David Frost. Euroopa Liidu pealäbirääkija Michel Barnier on samas uuesti kinnitanud (ajalehes Sunday Telegraph), et Põhja-Iiri kaitsemeedet ei saa senisest leppest välja võtta ja kui Johnsoni valitsus seda nõuab, toimub lahkumine ilma leppeta. Ka sel juhul, väidab Barnier, tuleb valupunktidele ikkagi veel pärast 31. oktoobrit lahendus leida. 

Algas kampaania „Ole valmis Brexitiks!“

Michael Gove, ilma leppeta lahkumise minister, alustas läinud pühapäeval suurt kampaaniat „Ole valmis Brexitiks!“ Selleks on plaanis kulutada 100 miljonit naelsterlingit. Valitsuse tellitud küsitlusest selgub, et vaid 50% rahvast usub lahkumisse väljakuulutatud kuupäeval ja et 42% väikesi ja keskmisi ettevõtteid ikka veel ei tea, mis ettevalmistusi teha. Kriitikud näevad sellise rahasumma kulutamises valimiseelset propagandat, sest ikka ei vaibu kuuldused, et sel sügisel kuulutab Johnson välja erakorralised valimised. 

Samas hirmutab Johnson temaga mittenõustuvaid fraktsioonikaaslasi – ja neid arvatakse olevat 20 ringis, mitmed neist olid ministrid May valitsuses  – nende parteilisuse peatamisega, kui nad hääletavad parlamendis valitsuse vastu. Tuletan meelde, et Briti valitsusministrid on traditsiooniliselt ka parlamendiliikmed, kel tuleb lisaks tegelda valijatelt saabunud kaebustega. Johnsoni ähvardus võtab valitsuse vastu hääletanud parteikaaslastelt võimaluse kandideerida parlamenti järgmistel valimistel. 

Leiboristide liider kavandab umbusaldust

Pärast suvepuhkust saab parlament taas kokku teisipäeval. Juba on teada, et Johnsoni vastased – ja neid on mitmest parteist – kavandavad omapoolset seadusandlust, et lahkumiskuupäeva edasi lükata, vältida leppeta lahkumist, mis on nende meelest katastroof nii riigi kui rahva jaoks. Johnson samas jagas äsjases intervjuus (ajalehes Sunday Times) parteikaaslased kahte lehte: kas olete minuga või tahate nullida Brexitit ja leiboristide liidri Jeremy Corbyniga ühte ritta astuda?

KAHTLEJA: Leiboristide liider Jeremy Corbyn kavatseb valitsusele umbusaldust avaldada, kuid ta pole kindel, kas see ka läbi läheks. Foto: EPA/Scanpix

Corbyn kavatseb samas valitsusele umbusaldust avaldada, ent ta pole kindel, kas see ka läbi läheks. Samas püsib ka Johnsoni laevuke imeõhukesel jääl. Teisipäeval muide toimub kohtukuulamine nii Edinburghis kui Londonis parlamenditegevuse peatamise küsimuses. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee