Repliik

Priit Sibul II pensionisambast: pärisorjuse kallal tulebki vandaalitseda (53)

Priit Sibul, Isamaa, 2. september 2019, 11:51
Foto: Teet Malsroos
Indrek Neivelt on II pensionisamba vabatahtlikuks muutmist võrrelnud pärisorjuse kaotamisega, Ardo Hansson seevastu nimetab kogumispensioni vabatahtlikuks muutmist vandaalitsemiseks. Kahe majandusautoriteedi kujundeid kombineerides järeldub, et pärisorjuse kaotamine Eesti aladel oli justkui hukkamõistu vääriv vandalism.

Pärisorjus kaotati Eesti ja Liivi kubermangudes 19. sajandi teisel kümnendil. Ka toona oli neid, kes arvasid, et maarahvas on liiga rumal, et iseseisvalt hakkama saada – langetada ennast ja oma peret puudutavaid majanduslikke otsuseid. Helme mõisnik Gustav von Rennenkampff kirjutab: "Pärisorine talupoeg on nagu alaealine, oma vanematest täielikult sõltuv laps. Nagu alaealine, kes iseseisvalt ei suuda hakkama saada, nõnda ei suuda ilma piisava kasvatuseta ka tahumatud pärisorjad vabana elades toime tulla. Nad ei oska end ise aidata ega tea muud lootust, kui et härrad nende peale mõtleksid ja nende eest hoolitseksid.”

Ometi näitas ajalugu midagi hoopis muud. Pärisorjuse kaotamisel lõppes mõisnike hõpltulu ja nad pidid oma majandamisviise muutma. Maarahvas omandas järkjärgult uusi õigusi, talupojad hakkasid maad välja ostma, tekkis vabadus, tekkis vastutus. Kellele käis isemajandamine üle jõu, jätkas sulase või teenistujana. Kasvõi oma endise mõisaisanda juures.

Arutu vandalism pärisorjuse kallal tasus ennast ühiskonnale ära. Fondihaldurite tänase hõlptulu võrdlemine mõisnike omaga on täiesti kohane. Mõisnikule oli tööjõud ressurss, nii nagu finantsasutusele on resursiks tema käes olev pensioniraha. Mõlemal juhul oli see ressurss tagatud seadustega. Ei pärisori ega sambaomanik kasu saanud – tal jäi hing sisse, ei enamat. Läbimõeldud muutus, mida Isamaa kavandab – vabadus ise otsustada – mitte ei lõhu, vaid aitab üles ehitada. Seejuures saab sambaomanik ka pensionifondis jätkata, ning kui see on tema vaba valik, on see ainult tervitatav.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee