Maailm

FLORIDAS ELAV JÜRI TOOMEPUU: tundub, et orkaan Dorian mind tülitama ei tule (7)

Toimetas Aadu Hiietamm, 2. september 2019 12:00
ETTEVALMISTUSED ORKAANI TULEKUKS: Mitmel pool Florida osariigis seatakse orkaani jalust lahkujatele valmis ööbimiskohti. Foto: AP/Scanpix
"Orkaan Dorian sai aru, et pole viisakas mind tülitama tulla ja keeras otsaga põhja poole. Näib, et see orkaan tekitab tüli, aga arvatavasti mitte liiga palju, Põhja-Carolina elanikele," kirjutab Facebookis USAs Florida osariigis Tampa lähistel Temple Terrace´is elav Eesti veteranpoliitik Jüri Toomepuu (89).

Ameerika Ühendriikidele lähenev viienda kategooria orkaan Dorian tekitas väga suurt kahju Bahama saartel. Orkaani tuuled puhusid kiirusega kuni 97 meetrit sekundis ja torm tõi kaasa ka paduvihmad. Orkaan liigub praegu aeglaselt Florida poolsaare poole, kuid meteoroloogid prognoosivad, et USA ranniku lähistel pöörab Dorian pisut põhja poole ning võtab nõrgenedes suuna Georgia, Lõuna-Carolina ja Põhja-Carolina osariigi rannikule. 

 Jüri Toomepuu kirjutab, et Dorian teeks ka neljanda kategooria orkaanina palju pahandust, sest lisaks hoonete ja sõidukite purustamisele kuhjab tuul ka merevett, mis koos kõrgete lainete ja vihmaveega uputavad suure osa rannaäärsest ja isegi sisemaisest madalamast maast. Eelmise aasta orkaan Harvey muutis näiteks suure osa Teksase osariigi Houstoni linnast järveks.

Florida osariigi kuberner kuulutas juba mitu päeva tagasi välja hädaolukorra. Elanikel soovitati aegsalt evakueeruda. Pühapäeval andsid korralduse rannikualade elanikele korralduse evakueerimiseks Lõuna-Carolina ja Georgia osariigi kuberner.  

Jüri Toomepuu koduaias. Foto: Facebook.com/juri.toomepuu

„Orkaanid märatsevad küll vahetevahel USAs, aga ega eriti palju elanikke nende ohvriks ei lange. Tänapäeva infoajastul näib looduskatastroofe, mässusid, õnnetusi ja kuritegusid väga palju olevat, sest nendest meeldib meediaväljaannetel uudiseid teha. Tänapäeval levivad uudised kiiresti ja laialdaselt. Võib arvata, et looduskatastroofide arv on enam-vähem konstantne, aga sõdade, mässude, kuritegude ja õnnetuste arv on kindlalt kahanemisteel,“ arvab Jüri Toomepuu. 

Samal teemal

01.09.2019
Täiuslik torm! Kõrgeima kategooria orkaan Dorian jõudis Bahamale
30.08.2019
TUGEV TORM: Trump tühistas orkaan Doriani tõttu Poola visiidi
28.08.2019
GALERII | Puerto Ricole lähenev troopiline torm Dorian ähvardab orkaaniks paisuda

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee