Maailm

Need neli riiki Euroopas pole enam leetrivabad (14)

Toimetas Greete Kõrvits, 1. september 2019 19:39
11kuuse lapse leetrilööbes käsi. Foto: SWNS/Scanpix
Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) ei tunnista nelja Euroopa maad enam leetritest vabana.

Riigis, mida võib nimetada leetritest vabaks, ei ole viimase aasta jooksul üheski piirkonnas toimunud ühtki haiguspuhangut. Ehk et üleriigilised üksikjuhtumid veel staatust ei muuda, ent haigestumiste sagenemine mingil kindlal geograafilisel alal, näiteks ühes linnas, maakonnas vms, on juba märk sellest, et midagi peab seal väga valesti olema.

Samal teemal

Albaania, Tšehhi, Kreeka ja Suurbritannia ei ole WHO hinnangul seega enam leetrivabad. WHO vaktsineerimisosakonnas töötav doktor Kate O'Brien selgitab, et sellest üksi ei piisa, kui riigis on vaktsineerimine üleüldiselt heal järjel, kui riik ei suuda kaitsta iga kodanikku kõigis paikades ja kogukondades. Dr O'Brien süüdistab ka sotsiaalvõrgustikke, mis lasevad levida valeinfol haiguse ja selle vastu vaktsineerimise kohta ning ta kutsub lehtede omanikke ja haldajaid üles väärinformatsiooni vastu aktiivsemalt võitlema.

2019. aasta esimeses pooles diagnoosisid arstid üle maailma teadaolevalt ligi 365 000 leetrijuhtumit, pea kolm kord rohkem kui 2018. aasta esimeses pooles. Kõige hullemad leetripuhangud maailmas leiavad hetkel aset Kongo DV-s, Madagaskaril ja Ukrainas.

Leetrid on äärmiselt kergesti nakkav haigus, mille kulg võib olla väga raske ning võib tüsistuste ja komplikatsioonide korral isegi surmaga lõppeda.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee