Juhtkiri

Juhtkiri | Madal palk ajab eestlase Soome ja toob muulase Eestisse (78)

Ohtuleht.ee, 1. september 2019, 19:24
Foto: TEET MALSROOS
Nädalavahetusel kogus hoogu järjekordne vaidlus, kas Eesti saab välistööjõuta hakkama ning kas on olemas töid, millega eestlane oma käsi enam määrida ei taha. Toomas Lumanil kaubandus-tööstuskoja juhina on ajada tööandjate ärihuvid. Tööjõudu ei otsita ju odavatest riikidest mitte selleks, et neile eestlastega võrreldes rohkem palka pakkuda. Õigus on Lumanile vastu vaielnud rahvastikuminister Riina Solmanil, et küsimus vähemalt enamikul juhtudel pole töö sisus, vaid selle eest makstavas palgas. 

Olukord, kus Eestist Soome või mujale tööle läinud hakkab seal saama võrreldes siin saaduga kordades kõrgemat palka ning seesama palgamaksja saab Ukrainast tulnuile anda eestlastega võrreldes veelgi vähem, võib vaid esmapilgul tunduda kõigi jaoks kasulik. Eestlane saab Soomes kõrgemat palka, ukrainlane Eestis rohkem kui ta teenis kodumaal ning ka Eesti tööandja hoiab väiksemat palka makstes raha kokku. Kuid antud juhul jääb vastuseta küsimus, et kellele me siis Eesti riiki ehitanud oleme, kui kümnete tuhandete lahkunud eestlaste asemel tulevad siia slaavi kultuuriruumi täienduseks kümned tuhanded ukrainlased.

Ja nii nagu eestlane ei kibele poliitikute ponnistustest hoolimata enam mujalt kodumaale naasma, siis pole ju mõtet eeldada, et kunagi tahaks Eestist kodumaale tagasi minna ka mujalt tulnud odavtööjõud. Jutt ei käi ju it-spetsialistidest ja muust kõrgeltkvalifitseeritud tööjõust, Luman rääkis lumerookimisest, posti kandmisest ja prügiveost.

Eestlaste kodumaal hoidmiseks tuleks ülekuumenemisjutu kiuste palkasid tõsta, sest eriti maal pole mõtet tööle minna, kui suure osa palgast sööb ära töölesõidukulu. Kui tahame olla edasi odava palga maa, peame arvestama muulaste tulvaga. Sel juhul on võtmeküsimuseks mitte ainult tõhus keeleõpe, vaid kerkib uue nurga alt küsimus eestikeelsele kooliõppele üleminekust. Seda juhul, kui me ei taha, et nõukariikidest pärit võõrtööjõud paneb oma lapsed õppima neile mugavatesse vene koolidesse.

Mis aga kooliaasta alguse puhul puudutab Lumani juttu õpetajate väga kõrgest keskmisest vanusest, siis siin on pall võimuliidu käes – kui pedagoogide palgad külmutatakse neljaks aastaks, on hariduse perspektiiv sama nukker, kui kogu taasiseseisvuse kestel.

78 KOMMENTAARI

m
M 2. september 2019, 19:04
Eesti keskmine palk, mille järgi arvestada. Suurepalgalised tulevad mängu. Aga lihttöölised, neile visatakse ette määratud närused summad. Olen uurinud keevitaja palkasi, pakutakse 1000eurot olgugi et paberid on korras. Hallo tehke selle raha eest ķui tahate.
n
2. september 2019, 12:24
naljakas on see, et tuuakse sisse kraavikaevajaid, kes ei tea töö tegemisest tegelikult midagi ja üritatakse siis nende pealt rikastuda, kes tööd teha...
(loe edasi)
Loe kõiki (78)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee