Sandarmohhi mälestuskivi Karjala vabariigis.Foto: Semenov.m7/Wikimedia Commons
Toimetas Marvel Riik 1. september 2019 18:50
Venemaal Karjala Vabariigis on algatatud uusi väljakaevamisi, mille eesmärgiks on kriitikute sõnul veeretada süü sealsete stalinistlike massihukkamiste eest sõjaaegsetele Soome vägedele, vahendab ERRi uudisteportaal.

Karjala Vabariigis asub metsa sees massihaud, kus lebab 6241 surnukeha, mille ohvrite näol on tegu inimestega, kes hukati aastatel 1937–1938 stalinistlike repressioonide käigus. Aastakümneid oli tegu riigisaladusega, kuid tänu ajaloolaste ja inimõiguslaste pingutustele jõudis selle massihaua lugu 1990. aastatel avalikkuseni ning selle jaoks õnnestus korraks avada ka NKVD arhiiv.

Alates 1997. aastast, kui paik avalikkusele ligipääsetavaks sai, on sellest saanud koht, kus stalinistlike repressioonide käes kannatanud ja nende lähedased ohvreid mälestamas käivad.

Nii kestis see käesoleva aasta suveni, mil kohale saabusid „patriootidest“ väljakaevajad Kremli poolt toetatud organisatsioonist nimega Venemaa sõjaajaloo ühing, mis paistab olevat saabunud selge eesmärgiga tõestada, et Sandarmohhis maetud inimluud ei kuulu mitte stalinistlike kuritegude ohvritele – vähemalt mitte kõik –, vaid Nõukogude sõduritele, kes Soome vägede poolt aastatel 1942–1944 vangi võeti ja hukati.