Maailm

VÕÕRAVAEN: Inglise lapsed kiusavad Ida-Euroopast pärit õpilasi (22)

Toimetas Greete Kõrvits, 30. august 2019 20:04
Foto: PantherMedia/Scanpix
Hiljuti Suurbritannias avaldatud uuringust selgub, et kaasõpilased suhtuvad Ida-Euroopast pärit lastesse vaenulikult, vahendab Guardian. Mõned lapsed süüdistavad ka õpetajaid, et nood kiusamist tõsiselt ei võta, vahel lausa kaasa löövad. Kiusamine ägenes mõnede sõnul pärast Brexiti referendumit.

Strathclyde'i ülikooli uuringus osalesid õpilased, kes käivad koolis Šotimaal või Inglismaal. Suurem osa enam kui tuhandest uuringus osalenud 12-18aastasest noorest on pärit Poolast, Leedust või Rumeeniast. Valdav osa neist elab Inglismaal või Šotimaal kauem kui kolm aastat. Tervelt 77 protsenti ehk pisut üle kolmveerandi tunnistas, et kogeb oma rahvuse tõttu ksenofoobset suhtumist ja kiusamist. 49 protsenti kiusatutest ehk praktiliselt pooled lapsed leiavad, et kiusamine läks pärast Brexiti referendumit hullemaks.

Õpilased kirjeldavad, et verbaalsed rünnakud ja solvangud leiavad ennekõike aset tänaval ja ühistranspordis. Tõuklemiseks ja löömiseks läheb aga kooliseinte vahel.

Mõned lapsed räägivad, et õpetajad ignoreerivad kiusamist, mõni pedagoog aga lausa naerab kaasa või liitub kiusajatega. Mõni õpetaja avaldab tundi pidades idaeurooplaste suhtes ksenofoobseid arvamusi ja vaateid.

Uuringu läbiviijad rõhutavad, et selline kiusamine ja kiusamise eiramine või selles osalemine mõjutab tõsiselt õpilaste vaimset tervist ning kuuluvustunnet Suurbritannia ühiskonnas.

Üks laps rääkis teadlastele, et isegi kooli vahetamine ei aidanud võõravaenust pääseda. „Minu eelmises koolis tegi üks minu rahvuse kohta ksenofoobseid kommentaare ja üritas mu juuksed põlema panna. Eelmisel aastal käis üks kamp mul minu praeguses koolis järel ja skandeeris „Ukip!“ ja et ma peaksin oma maale tagasi kerima,“ räägib ta. UKIP on Suurbritannia Iseseisvuspartei, parempopulistlik Brexiti-meelne erakond.

Teine räägib: „Mind kiusati kuueaastasest kuni kaheteistkümneseks saamiseni. Mind loobiti kividega, räägiti kuulujutte, keegi varastas mu asju. Mind narriti ja kiusati lihtsalt sellepärast, et olen poolakas.“

„Õpetajad teevad seda ka,“ kirjeldab üks õpilane, „minu õpetajal on kombeks öelda „plaksutage nüüd Poliski poisile“ ja kõik naeravad. Ma olen sellega nüüdseks juba ära harjunud.“

Samal teemal

17.05.2019
„Kasi tagasi Venemaale!“ Briti poiss kiusas ja peksis lätlasest koolikaaslast