Seisukoht

Seisukoht | Kiusuvaest kooliaastat! 

Kais Allkivi, toimetaja, 30. august 2019, 17:04
Kõik on uus septembrikuus. Oleks ju kena mõelda, et sel kooliaastal ei visata kellegi ranitsat – või teda ennast – prügikasti, ei lukustata kedagi WCsse, ei mõnitata kedagi tema ülekilode, vaiksema loomuse või perekonna tagasihoidliku rahakoti pärast. Ilusaks mõtteks see ilmselt ka jääb. Aga mõelgem vähemasti, mida saame ära teha, et sellist kiusu oleks vähem.

Kas me lapsevanemana selgitame, et probleemset kodu pole ükski laps ise valinud, et hilbud ja rikkus ei määra kellegi väärtust ning et igaüks ei peagi olema ühesugune? Või et kui keegi tundub kummaline, võiks proovida teda tundma õppida – ehk ta lihtsalt ei oska nii hästi suhelda? Põlglik kirumine, kõigi ja kõige arvustamine hakkab kodust külge lastelegi. Kui 7. klassi poiss teatab, et madalama palgaga inimestelt peaks valimisõiguse ära võtma – vastavalt kohtleb ta ka mõningaid klassikaaslasi –, siis on ta sellist suhtumist päris kindlasti kuulnud isa-ema suust.

Kius jätab jäljed kauaks. Tean inimesi, kes ei taha selle pärast klassikokkutulekutele minna. Jah, kool on ühiskonna minimudel. Päris vati sees ei peakski kasvama, inimesed pahandavad, ütlevad halvasti, ka narrivad. Kuid keegi ei tohiks taluda päevast päeva vältavat terrorit.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee