Vigastused ohvrite rindkeres annavad põhjust uskuda, et neilt lõigati süda välja.Foto: AFP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 29. august 2019 21:33
Peruus väljakaevamisi teinud arheoloogid avastasid massihaua, mis on seni teadaolevalt suurim laste ohverduspaik. Ilmselt üritasid suguharu preestrid rahustada vihmahooge, mida tänapäeval tunneme El Niño ilmastikunähtusena.

Lima lähistel toimunud väljakaevamistel ilmsiks tulnud massihauda on maetud 227 poissi ja tüdrukut vanuses viis kuni neliteist, vahendab AFP. Ohvritalitused viidi läbi enam kui 500 aastat tagasi.

Nad kummardasid kuujumal Shid, keda uskusid päikesest võimsama olevat. Shi nõudis nende uskumuse kohaselt ka regulaarselt inimohvreid. Kuna rituaal viidi läbi vihma ajal, võib arvata, et tol hetkel sadas paduvihma juba väga kaua, põhjustades üleujutusi. Chimú rahvas uskus, et lapsi ohverdades suudavad nad kuujumalale meele järgi olla, et see vihmale lõpu teeks. Tänapäeval teame, et tegemist on El Niño nimelise ilmastikufenomeniga, millega kaasnevadki ägedad vihmasajud.

227 last tapeti, kuna chimúd uskusid, et sedasi lõppevad paduvihmad. Foto: AFP/Scanpix

Kehadelt leitud vigastusi uurides kinnitasid teadlased, et preestrid tapsid ohvrid neilt südame välja lõigates. See pole ainus sellelaadne massihaud. Eelmise aasta aprillis avastasid teadlased sealsamas lähedal nüüd siis suuruselt teise lapsohvrite matmispaiga, kus puhkasid 140 ohvri säilmed. Samas vanuserühmas, samal viisil ning samal põhjusel tapetud.

„See oli ikka täiesti kontrolli alt väljas, see laste asi... Kus iganes kaevad, jälle tuleb üks välja,“ kirjeldab arheoloog Feren Castillo.