Asso Ladva 29. august 2019 19:30
„Kahe aasta pärast saame siinsamas kokku ja siis on esimene lõik piirist väljaehitatud ning me näeme, kuidas see töötab,“ võttis valitsuse neljapäevasel Piusa piirivalvekordonis peetud väljasõiduistungil otsustatu kokku justiitsminister Raivo Aeg.

Piirirajatiste ehitamist alustatakse Venemaa, Läti ja Eesti piiride kohtumiskohast ning esimese lõigu pikkuseks on 24,5 kilomeetrit. Piiritara – ametliku nimetusega viivitustara – ehitatakse välja Eesti riigi rahaga. Esialgsest suurejoonelisest kavast jäävad siseminister Mart Helme väljenduse järgi „kellad ja viled“ esialgu välja, kuid kõik tehakse nii, et ollakse valmis nende paigaldamiseks.

LÄHEB PIIRIEHITUSEKS: Valitsus otsustas idapiiri ehitusega edasi minna, raha selleks on olemas. Pildil justiitsminister Raivo Aeg. Foto: Aldo Luud

„Meil ei ole piiri ääres vaja sõita suurte ja raskete rekadega, meil on vaja seal sõita kas ATVde või UTVdega,“ tõi Helme välja ühe olulise kokkuhoiukoha. See tähendab, et piiri äärde ja piirini ehitatakse paljudes kohtades kavandatust kitsamad ja väiksema kandevõimega teed.

Valitsus lisas maismaapiiri väljaehitamise senisel79,9 miljonile veel 12 miljonit. Kokku on uue idapiiri ehituse maksumus 130,5 miljonit eurot, mis on senisest ehitusprojektist 57,5 miljonit soodsam.

LÄHEB PIIRIEHITUSEKS: Valitsus otsustas idapiiri ehitusega edasi minna, raha selleks on olemas. Pildil siseminister Mart Helme. Foto: Aldo Luud

Enne otsustamist rahvamatk

Valitsuse väljasõiduistungi eel kulgesid pea kõik ministrid Vanigõ järve juurest hanereas piki niinimetatud rohelist piiri umbes kaks kilomeetrit ida suunas. Teejuhiks ja märkide seletajaks Piusa piirivalvekordoni vanemstaabiametnik Andres Kongo.

Kongo sõnul valiti Vanigõ järv alguspunktiks sel põhjusel, et paar aastat tagasi laius samal kohal alles võsa ja järv oli kinni kasvamas. „Varem oli pilt samasugune nagu naabrite poolel näeme,“ viipab Kongo tihedale metsatukale triibuliste piirivalvetulpade taga. Nüüd on Viitka küla kõrval asuv järv puhastatud ja selle kaldad kindlustatud.

Tänu avarusele ja piirile avatud vaatele pole Kongo sõnul selles lõigus enam mitte keegi piirivalvuritele näppu jäänud. Varem üritati siitkaudu aga küll Eestisse tulla, suur maantee jääb vaid paari kilomeetri kaugusele.

Pärast kaitsepolitseinik Eston Kohveri röövimist idapiiril 2014. aastal seadis Eesti eesmärgiks välja ehitada Euroopa nüüdisaegseim, 100% tehnilise valvega kaetud riigipiir, maksumuseks oli planeeritud 79 miljonit eurot. 2018. aasta alguses teatas politsei- ja piirivalveamet, et idapiiri ehitus maksab ligi 190 miljonit eurot, koos hoolduskuludega 320 miljonit eurot.

Eestil ja Venemaal on ühist piiri 338,6 kilomeetrit, sellest 135,6 on maismaapiir. Rahandusministeeriumi andmetel kulutati eelmisel aastal idapiiri ehituseks 5,2 miljonit eurot.