Maailm

Algselt ilmunud 29. augustil.

Täiuslik torm! Kõrgeima kategooria orkaan Dorian jõudis Bahamale (11)

Toimetas Greete Kõrvits, Marvel Riik, 1. september 2019 16:44
Sateliitpilt 5. kategooria orkaanist Dorian, mis on lähenemas Bahama saartele. Foto: HO / AFP
Orkaan Dorian oli kolmapäeva hommikul „vaid“ troopiline torm, kuid jõudis õhtuks kasvada juba 3. kategooria orkaaniks. Nädalavahetusel on see aga kasvanud sootuks 5. kategooria orkaaniks ning sihib Kariibi meres Bahama saari.

Pühapäeva varahommikul puhusid tuuled Bahama saarestiku põhjaosas kuni 71 m/s. Ilmateate järgi ootab saarestikku, aga ka Ühendriikide Florida osariiki, mitmeid päevi kestev vihmavaling, vahendab Fox News.

Fox Newsi meteoroloogide hinnangul jätab orkaan Dorian kõva jälje Bahama saartele. „Tegu on täiusliku tormiga,“ ütles meteoroloog Janice Dean. „Sellega ei tasu jännata.“

Bahama saarte võimuesindaja Kevin Harris ütles, et orkaan tabab piirkonda, kus asub 73 000 elanikku ja 21 000 kodu. Lennujaamad-hotellid on suletud.

„On tunda hirmu,“ rääkis ameeriklane Jack Pittard, kes on Kariibi mere saari külastanud ligemale 40 aastat. „Muretsen hoonetele tekkiva kahju pärast, aga ma ei usu, et siin kaotavad inimesed oma elu.“

Orkaan tabas Bahamas esmalt Abaco saari. Dorian saabus saartele kohaliku aja järgi kell 11. Kuna tormi on hinnatud väga ohtlikuks, on inimesi evakueeritud.

Puerto Rico pääses

Puerto Rico rahvas valmistus hirmsaks tormimölluks kärmelt ja põhjalikult ning õnneks ei pidanud nad Doriani käes kuigi palju kannatama, kirjutab ABC News. Orkaan läks Puerti Rico saartest suuremalt jaolt mööda, ehkki esialgu ennustas ilmateenistus, et ta räsib sama kanti, mille orkaan Maria kaks aastat tagasi peaaegu hävitas.

Dorian tõi kaasa vaid tavapärasest palju tugevama tuule ja võimsad vihmahood, ent mitte midagi enneolematut. Kuberner Wanda Vazquez sõnas, et tänab jumalat, et torm neist seekord mööda läks. Ta kirjeldab viimaste päevade ettevalmistusi kui äärmiselt kasulikku ja edukat – mis sest, et enamjaolt ebavajalikku – harjutust tulevikutormide jaoks, kui järgmine kord enam niimoodi vedama ei peaks.

Nüüd tekitab Dorian muret floridalastele, kelleni ta peaks jõudma uuel nädalal. Kuberner Ron DeSantis kuulutas Doriani teele jäävates maakondades välja eriolukorra. Ta rõhutab, et käed rüpes tormi oodata ei tohi. „Aeg tegutsemiseks on praegu,“ sõnas ta. „Palun ärge jääge ootama kuni on liiga hilja.“

„Igal Florida elanikul võiksid olla vähemalt seitsme päeva varud, nende seas toit, vesi ja ravimid ning peaks olema ka plaan, kui juhtuma peaks katastroof.“

Tühjad joogiriiulid Port Orange'i linna Walmarti toidupoes. Foto: Reuters/Scanpix

Kui Dorian jõuab Florida rannikule praeguse võimsusega, on ta kõige tugevam Floridat tabanud torm pärast 1992. aasta orkaan Andrew'd. Florida poed on orkaani eel rahvast täis. Mõnes kohas on nõudlus näiteks pudelivee järele juba laovarudest suurem. Üks Floridas elav meesterahvas kirjeldas, kuidas seisis kolmapäeval pool tundi bensiinijärjekorras.