Juhtkiri

Juhtkiri | Umbusalduse läbikukkumine ei kindlusta veel töörahu  (15)

Ohtuleht.ee, 29. august 2019, 18:40
Peaminister Jüri Ratase umbusaldamine riigikogus ilmselt läbi ei lähe, kuid annab signaali, et opositsiooni hinnangul on võimuliit oma tegemistes vähemalt osadest ühiskonna silmis aktsepteeritavatest piiridest üle astunud. Küsimus pole mitte ainult isa-poega Helme katses vabastada ametist riigi politseijuhti, vaid pigem Jüri Ratase kui valitsusjuhi senises suutmatuses hoida olukorda võimuliidus kontrolli all. Ratas võib ju kinnitada, et tema valib töörahu, kuid rohked ja pidevad vabandused EKRE suust tulnud praalimiste ja solvangute pärast kõnelevad teist keelt.

Uus areng on see, et seni pidevalt võimuliidu suhtes kriitiliste meeleavaldajate kõrvale tõi Keskerakond Toompeale ka peaminister Ratase toetajad, umbusalduse ajaks kutsub inimesi riigikogu juurde EKRE. Eesti seniseks saavutuseks on peetud, et poliitika pole tulnud tänavatele. Ratas ja tema valitsus võib seekord küll umbusalduse üle elada, kuid sellest hoolimata pole võimuliidul mõistlik jätkata senisel provotseerival viisil.  

Seda hoolimata võimalusest, et umbusaldusest võidukalt väljumine võib lisada enesekindlust ja tekitada sisetunde, et kaotanud opositsiooniga pole vaja arvestada.

Praeguse koalitsiooni võimuloleku pikkuse üle spekuleerimine on küll tänamatu ülesanne, kuid varsti on neil võimul oldud juba pool aastat ning pärast suvepuhkusi tahaks hakata nägema ka nende töö tulemusi. Seni ainus konkreetne ja käegakatsutav töövõit – alkoholiaktsiisi alandamine – jääb juba paari kuu taha ning on lisaks oma olemuselt ka vastuoluline, kui silmas pidada rahva tervist.

Et EKRE sõnavara vastupidiselt lubatule ja eeldatule seni eriti taltunud pole, siis säästmaks Ratast pidevast vabanduse palumisest, jääb tal üle kalduda ise EKRE suunas ja loobuda liiga kergekäelistest vabandustest. Neid on tõepoolest vähemaks jäänud, kuid mitte seetõttu, et EKRE oleks vähem reljeefsemaks muutunud, vaid hoopis Ratas on kuraasikam.

Kui opositsioon jätkab oma töö tegemist, siis järgmine umbusaldamine tuleb pärast võimuliidu mõnd järgmist suuremat prohmakat.

15 KOMMENTAARI

s
See on õhtuleht. 1. september 2019, 22:21
Ma elus näinud mõndagi, mis imestamist väärib! Kuid siis ma nägin peldikut, missita ära määrib.
v
Valitsusele töörahu! 1. september 2019, 19:27
See vahkvihast kriiskav ja vahutav naisterahvas tuleks reffide eestotsast maha võtta, siis ehk saaks valitsus ka töörahu ja asjad hakkaksid liikuma. Ei usu, et kõik seal reffide poolel sama meelt on, seal ikka tarku ja haritud inimesi ka, kes mõelda oskavad.
Loe kõiki (15)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee