Maailm

Randade koristaja loobub heategevusest: enam ei jaksa, nagu üritaks lapiga üleujutust kuivatada (14)

Toimetas Greete Kõrvits, 29. august 2019, 18:16
Noored puhastavad kaialust rämpsust. Illustreeriv foto.Foto: Zuma Press / Scanpix
46aastane Alan on kolme lapse isa, kes töö kõrvalt vabatahtlikuna Suurbritannia randu koristamas käis ning osa leitud rämpsust ka oma kodus huvilistele vaatamiseks üles pani. Heategevuslik hobi lõppes aga nüüd, mil mees kinnitab, et prügi on meres lihtsalt nii palju, et tema vaim ei pea enam vastu, ta annab alla.

Alani sõnul on tema nelja vabatahtlikuna tegutsetud aastaga prügi hulk meres pea kümnekordistunud. Kõige suuremaks probleemiks – ja seda ei kinnita mitte ainult Alani kogemus, vaid teadlaste uuringud – on sigaretikonid. Alanil on garaažis 1731 koni ja need pole kogunenud mitte nelja aastaga, vaid korjatud ühel koristusaktsioonil pooleteise tunni jooksul.

Samal teemal

Alan näitab The Guardiani reporterile väikest legoklotsi. See uhtus randa pärast Cornwalli rannikul toimunud õnnetust. Kaubalaev, mis vedas lastina legosid, sattus tormi kätte ja tulemusena lendasid üle parda konteinerid miljonite legomehikeste, -klotside ja -loomakestega. Õnnetus ise juhtus 1997. aastal, ent legosid leiab Cornwalli randadelt paar aastakümmet hiljemgi.

Mees on väsinud. „Tead, nagu üritaks lapiga põrandalt üleujutust kuivatada, aga samal ajal jookseb kraan ikka edasi,“ kirjeldab ta.

Ka pole tal just palju lootust heategevusliku rannakoristuse ja loodushoiu osas. Mitte kavatsuste pärast, mis on kahtlemata õiged, ent need ettevõtmised jäävad nõrgaks, eriti võrreldes sellega, mille vastu nad võitlevad. Kohalikud ranna- ja merekoristusorganisatsioonid Alani hinnangul lihtsalt ei toimi. Mistõttu ei jaksa tema ka enam oma närve kulutada. Lootusetus põletab läbi.

Alanile meeldiks, kui heategevuslikud organisatsioonid pööraksid oma pilgu sinna, kust probleem alguse saab: suurfirmad. Näiteks Coca-Cola, mis kasutas 2018. aastal pakenditeks ära kolm miljonit tonni plastikut.

Coca-Cola esindaja tõttas kinnitama, et loomulikult ei taha nemad näha ühtki nende pudelit ookeanis hulpimas. Ta lisab, et kõik nende pudelid on taaskasutatavad ning kui neid vaid kogumispunkti viia, tehakse Suurbritannias kõikidest vanadest pudelitest uued.

Merest leitud rämps. Illustreeriv foto.Foto: Zuma Press / Scanpix

Alani viimasel rannakoristusaktsioonil kaasa lööv 16aastane James räägib, et muretseb tuleviku pärast. Koos teiste omavanustega leiab ta mere ääres pastakaid, kommipabereid, tampooniaplikaatoreid ja nn plastikkivikesi ehk väikeseid kõvasid plastikjunne, mis tekivad siis, kui inimesed rannas lõked teevad ja selles ka plastikjäätmeid põletavad. Varem või hiljem jõuavad „kivikesed“ rannaliivalt ka merre.

James leiab, et miski peab muutuma. Tema arvates keskendutakse kliimast ja keskkonnakaitsest rääkides liiga palju vanematele põlvkondadele. „See pole enam nende maailm,“ sõnab ta.

Mereprügist võid huvi korral lugeda ka SIIT ja SIIT.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee