Maailm

Avaldatud 29.08 kell 15.40

MÜSTEERIUM: mis sundis Stockholmis elavaid vendi Soomes politseinikke tulistama? (30)

Aadu Hiietamm, 30. august 2019 10:00
KOHTUS: Noorem vend Raymond Granholm Vantaa kohtus. Foto: Lassi Rinne/Ilta-Sanomat
Vantaa kohus otsustas neljapäeval Porvoos pühapäeva öösel kaht politseinikku tulistanud Raymond Granholmi ja Richard  Granholmi vangistada. Stockholmis elavad vennad haavasid Soome politseinikke pühapäeval kell 00.30 ja nad peeti pärast pingelist tagaajamist kinni sama päeva õhtul kell 20.36 Tampere lähistel. Selgusetu on endiselt nende tegutsemismotiiv, sest relvi on hoopis lihtsam hankida mustalt turult kui üritada neid jõuga ära võtta politseinikelt.   

Esialgu kinnitas politsei esmaspäeva hommikul, et kinnipeetud on Rootsi kodanikud. Hiljem selgus, et neil on tihe side ka Soome ja Porvooga.  

Värsketel andmetel kutsusid pühapäeva öösel kell 00.22 tehtud kõnega politseinikud Porvoo Eestinmäki tööstuspiirkonda Koneistajantiel asuvasse laohoonesse kurjategijad ise. Nad väitsid, et toimunud on autovargus. Kui kaks patrullpolitseinikku sündmuskohale jõudsid, ähvardati neid relvaga ning nõuti teenistusrelvade loovutamist. Järgnenud tulistamises said politseinikud (umbes 35- ja 45aastane mees) haavata. Senistel andmetel politseinikud laske ei teinud ning ühe nende püstoli said ka kurjategijad endi kätte. Seejärel vennad põgenesid.

SÜNDMUSKOHAL: Vantaa kohtu otsusel vangistatud vennad Raymond Granholm (25)  ja Richard  Granholm (30) haavasid kaht Soome politseinikku pühapäeva öösel Porvoos. Foto: Reuters/Scanpix

Samal teemal

Kuriteopaigale saabusid suured politseijõud. Haavatud politseinikud toimetati haiglasse. Neist üks pääses juba pühapäeva õhtul haiglast välja. Kurjategijatele jõuti jälile nende mobiiltelefoni positsioneerimisega. Enne nende tabamist tegid haarangu politseinikud Porvoo motelli On Lines, kus ühe toa uks avati mootorsaega. Alles pärast kurjategijate kinnivõtmist selgus, et nad olid selles motellis viimased kaks kuud elanud. Mehed olid rääkinud motelli omanikule, et nad töötavad ehitusel. Päeval käisid nad ära ning õhtuti viibisid motellis või tegid väljas sporti. Liikumiseks kasutasid nad sõiduautot Volvo V50, millega pühapäeval ka politseinike eest põgeneti. 

Vennad käisid koolis Porvoos

Soome politsei teatas esmaspäeva hommikul, et tabatud mehed on 1989. ja 1994. aastal sündinud Rootsi kodanikud. Sama päeva õhtul lisati, et neist vanemal on ka Soome kodakondsus.

Richard Granholm (30).Foto: ylilauta.org

 Veel hiljem selgus, et tegu on vendadega, kellel on tihe side Soomega ning kes oskavad ka soome keelt. Täpsemalt on nende isa sündinud Helsingis, kust kolis väikelapsena koos perega Porvoosse, ning nende ema on sünnilt soomlane. Peres on kolm last, lisaks kahele pojale ka tütar. Pojad käisid koolis Porvoos. Hiljem asus perekond elama Stockholmi, kuid säilitas sidemed ka Porvooga. 

Raymond Granholm (25). Foto: ylilauta.org

Mõlemal vennal on Rootsi kodakondsus, vanemal veel lisaks Soome kodakondsus. Stockholmis elamise ajal on vanem vend end hoolega treeninud vabavõitluses. Vanem vend on ka varem olnud seadusega pahuksis. 2012. aastal mõisteti talle politseinikele vastuhakkamise eest trahv ning hiljem on teda karistatud ilma juhiloata autojuhtimise eest.

Motiiv on seni teadmata 

Endiselt on selguseta meeste tegutsemismotiiv. Meedias on oletatud, et vennad seadsid politseinikele lõksu, et saada oma kätte nende relvad. Miks aga ründasid Stockholmis elavad mehed politseinikke Soomes? Pealegi on relvi hoopis lihtsam hankida mustalt turult, kui hakata neid jõuga politseinikelt ära võtma.

Kriminaaleksperdid oletavad, et tõenäoliselt on teo taga Rootsi organiseeritud kuritegevus, kuid Soome politseinike ründamises ei näe nad loogikat. Loodetavalt selgub tõde eeluurimise käigus. Esialgu süüdistatakse tulistajaid kahes mõrvakatses.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee