Lugejakiri

Lugejakiri | Miks ei kuula tänapäeva lapsed sõna?

Lembit Mägi, pensionär, 28. august 2019, 19:33

50 KOMMENTAARI

k
kraapsjalg/ 1. september 2019, 09:26
Sõnakuulelik laps on iga lapsevanema ja kasvataja unistus. Samas ei tea nad kunagi, mida selline laps tegelikult mõtleb, tunneb, soovib, tahab, vihkab, armastab. Nad kasvatavad sõnakuulelikku pampu, kes õpib varakult oma tõelist mina varjama.
r
Reiter/ 1. september 2019, 09:24
Sõna on vahel väga valelik. Võib-olla sellepärast... Kui laps õpib elu nägema, näeb ta ka seda, et iga sõna ei ole hea ega õige. Kõik vanemad ei ole autoriteedid, kahjuks.
j
Juba/ 30. august 2019, 08:26
Eeva ja Aadami lapsuke virises pisut (kindlasti) miskit vastu....... Ning viimsete asukate, kes kunagi, enne kõige ja kõigi lõppu, siin veel vegeteerivad, lapsekesed kindlasti samuti virisevad ja hakkavad ,,kõdudele'' vastu..... Üllatav, mis?
v
villu/ 29. august 2019, 11:42
minu lapsed käitusid küll korralikult ja nüüd on korralikud inimesed .mida kibedam vits seda armsam laps.
v
Vitsata/ 29. august 2019, 17:27
Sõna ja eeskuju kasvatavad, mitte rihm ega vits. Poeg kasvas ilma keretäiteta väga korralikuks inimeseks.
s
Suur Sallija/ 29. august 2019, 11:40
Meie pole kunagi nii hästi elanud kui praegu.Tuttav õpetaja rääkis"neil klassis istumajäänud teismeline teeb koolipinkide alla lõkte,maadleb tunnis mees füüsika õpetajaga,lohistab seda pinkide all.Midagi õelda ei tohi,lapsel isegi pinged"Elagu suur vabadus,olgem sallivamad,maimukestel niigi raske !!!
t
to Suur Sallija/ 29. august 2019, 17:30
See poiss peaks äkki hoopis ravi saama. Asi ju täiesti ebanormaalne.
e
endine õpetaja kuskil maakoolis/ 1. september 2019, 09:32
Läksin sinna tööle, lootes maakoolis näha rahulikke lapsi ja normaalseid suhteid... Igas klassis oli paar agressiivset hullu. Ei hakka üksikasju kirjeldama, igatahes tulin sealt tulema. Suure Sallija näited on titepiuks vürreldes sellega, mis mul tuli üle elada. Ehk - üleajaistunud poiss-õpilaste agressiivne kius õpetaja suhtes. Mina pagesin, nemad jäid.
l
Lapsi peaks maast madalast tööga harjutama/ 29. august 2019, 11:10
Oma ülesanded kodutöödes, oma toa korrashoid väiksest peale. Peaks aitama ainult sõnast, mis vastuvaidlemist ei salli. Nutitelefone ma süüdlaseks ei pea, see vabakasvatus algas juba varem. Enam pole lastele ka suveks tööd pakkuda, nagu vanasti EÕM oli. Kõigil kes käisid seal, on toredad mälestused jäänud. Kodu kasvatab last kuni kooliminekuni. Kui vanemate pereelu on korras, õpetatakse lapsele viisakat käitumist, ise eeskujuks olles, siis see kasvab ka lapsesse sisse nii öelda. Kui vanemad ise kraaklevad või ongi ainult üks ebastabiilne, tavaliselt ema, siis lapsel jääb peremudelist vale arusa
e
!!!/ 29. august 2019, 19:24
eks sa proovi. Lapsed on juba koolist varustatud lastekitsetöötajate telefoninumbritega. Nii et kui sa hakkad oma last 0rjastama - saadad ta poodi, postkastist lehti tooma või prügikotti välja viima, siis helistava nad otsemaid lastekaitsesse ja lumehelbekesed ongi kohal. Ja hea, kui sa vaid noomituse ja trahviga pääsed.
a
aga/ 29. august 2019, 10:33
kas olete kindlad, et kõik lapsevanemad on suured kasvatajad, eriti veel siis kui oled üksi oma võsukesega ja kõik tööd ja tegemised on üle pea, kas on selliseid imeinimesi olemas?
m
Miks üksikul vanemal peab kõik korrast ära olema?/ 29. august 2019, 11:13
Võta laps abiks - ega ema ei pea koristaja ja kokk olema lapsele! Kas sa tahad öelda, et üks vanem polegi suuteline last kasvatama, teda suunama huviringide valikus?
t
to aga/ 29. august 2019, 17:35
Kasvatasin üksi poeglast, kes õppis korralikult, käitus korralikult ja on korralik. Tegeles teda huvitavate asjadega ja mina ei olnud küll teda üksi kasvatavana ülepea kammitsas. Seepärast pole veel tegu imeinimestega.Elada peab oskama.
v
Vana/ 29. august 2019, 09:50
Sest lapsed on meie lootus ja tulevik. Preisi ja Suvorovi sõjakooli kasvatus on minevik.

t
tillitage aga/ 29. august 2019, 09:30
''lapsi tuleb hellitada,siis kasvavad neist tõelised röövlid!''
t
Teate,/ 29. august 2019, 08:25
ajalugu õppinud inimesena võin öelda, et hala "nooruse allakäigu" kohta leiab juba Babüloni kiilkirjatahvlitel aastast ca 3500 BC. Mäletan, et kui mina 30 aastat tagasi noor olin, siis oli täpselt sama teema. Ja 30 aasta pärast ajan vist ise muidugi sama juttu... Aga see ongi tegelikult normaalne.
t
Teisitimotleja/ 29. august 2019, 08:23
Kerge on koiges lapsevanemaid suudistada. Aga uldse millised on nende voimalused lapsi kasvatada? Seadusandlus ja lapsekaitse sisuliselt välistab igasuguse karistusmetoodika mis on distipliini ja heade harjumusta alus, ning samas pakkumata välja ei uhtegi toimivat soovitust voi abinou. Nuud on seda viljeletud pikka aega ja kurvad tagajärjed on käes. Meenus just uks rahvatarkus. Puu mis kord on koveraks kasvanud, ei seda enam sirgeks painuta.
o
Oh/ 29. august 2019, 10:30
Ainus keelatud karistusvahend on füüsiline vägivald. Teisi kasvatusvahendeid te ei tunne?
m
Mann/ 29. august 2019, 17:29
Last ei tohi sundida ka koduseid töid tegema, kui ta ei taha! Juba esimeses klassis kästakse lapsel kohe rääkida õpetajale, kui teda millekski sunnitakse kodus ja siis saabub lastekaitse...
n
nägija/ 29. august 2019, 08:09
Elan sellisel tänaval,kus asub lasteaed.köögis istudes näen aknast,kuidas osa emmesid kõnnivad pea nutitelefonis,seda ,et tuleb risttee,teda ei huvita.Laps kõnnib omapead,kuhu tahab.on ka erinevaid,üks isa tuleb igapäev,laps jalgrattaga natuke ees ja laps jääb alati seisma ootab isa enne ristteed,ületavad selle koos.Millest rääkida,kõik algab lapsevanematest,kust saame esimesed teadmised käitumisest,töö tegemisest jne.
j
ja juba üsna pea antakse nutiseadmed pihku seega harjuvad mängima kōike vōimalikke mänge ! Kui mängi/ 29. august 2019, 08:00
n
29. august 2019, 07:20
nutitelefon, televisioon aga... ma ei loe, et ajakirjandus endale süüd võtaks. kui me vaatame, mida õhtuleht igapäev kirjutab... tõde või vale? mida meedia üldse teeb.... kas see on inimlik? manipuleerimine inimestega on ok? peaks ju ühiskonnale väga hea olema, kui on palju inimesi, kellega on hea manipuleerida.
v
vaimne kapatsiteet/ 29. august 2019, 09:18
Intelligentsus emiteerub ja sügav elukogemus õhkub Õhtuehe Šmutovi-Martini palgeilt.
m
Maamehe mõistus/ 29. august 2019, 09:34
Ma ei tea, kas see on õige sõna ka eesti keeles, aga soome keeles oleks see ” maalaisjärki ”. Arvan, et paljudel see puudub, otsitakse ja süüdistatakse kõike/kõiki muud süüvimatta oma enda tegemistesse ja käitumisse. Kõik algab kodust ! Laps on puhas leht, meie vanemad vormime temast eelkõige just sellise, mida hiljem ehk näha ei taheta.
i
imelik/ 29. august 2019, 10:35
imik ei ole sündides puhas leht, kõik imikud on erinevad
s
Sest/ 29. august 2019, 06:59
Lapsed ei saa oma vanemaid valida Pooltel võtaks üldse õiguse olla vanem ära Kurb on vaadata nutisõltlastest vanemaid kelle lapsed ongi üksi, oskamata aru saada ei käskudest ei keeldudest Lapse elu on palju lihtsam kui on reeglid......
j
juku/ 29. august 2019, 06:48
ma arvan et neid seadusi laste kaitseks on teinud naised kelledel pole lapsi ja kes pole mehele saanud -vanatüdrukud,,vanasti anti lapsele ..kaserosinat,,,kui ei kuulanud ja pärast seda oli laps sönakuulelikum--aga nüüd..tee talla pai ja anna midagist head kui ta teeb lollust..nagu pättidega-ega neid ka ei saa ju karistada-neil ka seaduse kaitse
j
ja ja/ 29. august 2019, 10:37
jõudsin ära oodata naiste süüdistamise, isad ju ei ole süüdi kui nad pidevalt naisi vahetavad

k
K/ 29. august 2019, 04:30
Neile lihtsalt ei õpetata seda. Ja kuna lapsi on ka kuuldavasti puudu, siis asetatakse laps hierarhiliselt liiga kõrgele. Sinna, kus pole tema koht..Aga eks elu paneb kõik lõpuks paika.
k
Kurb tõde/ 29. august 2019, 09:43
Elu paneb lõpuks paika aga sellel võivad olla kurvad tagajärjed. Kui ollakse harjutud mentaliteediga, et ” mulle kõik nüüd ja kohe”, siis need vahendid, mis peavad nooruses õpitud olema lihtsalt puuduvad. Pettumused, kaotused jne. nendega ei tulda toime, siis tulevad abiks alkohol, narkootikumid, edasi depressioon, psühhiaatrid jne.
m
mmm/ 28. august 2019, 22:23
Noorus on hukkas ! - Seda ütlevad kõik vanemad põlvkonnad nooremate kohta. Oli kord aeg, kus samuse pensionäri kohta öeldi, et noorus on hukkas.
a
armas/ 28. august 2019, 21:54
Kuidas kutsika kasvatad niisuguse koera saad.Kui lapse ei kuula sõna ega austa oma vanemat on vanem ise selles kindlasti süüdi nii oma eeskujuga kui kasvatusega.lapse kasvatamine on tõsine töö ja seda ülejala tehe ei tohi.Last peab kuulama ja pidevalt selgitama,mida tohib teha ja mida ei tohi sest keegi ei ole sündinult tark.
w
wääõuw rawr/ 29. august 2019, 09:24
tänapäeva laste autoriteetideks ei ole vanemad ega õpetajad vaid teismelistest või vara20ndates ""elukogenud" juutuuberid, kes mitte tootvale tööle (no olgem ausad – tegelikult mitte kusagil üldse töötada ei viitsi) minna soovides enda juutuubikanali toetamiseks lastele kasutu nänni ostmist pähe määrivad.
t
to wääõuw rawr/ 29. august 2019, 20:59
Tänapäev ei mängi rolli. Teismeliste puhul on normaalne, et autoriteete otsitakse väljastpoolt peret. Väiksema lapse puhul on vanem oma vanematöö tegemata jätnud, kui lapse jaoks on suuremaid autoriteete kui ema- isa.
ü
Üldiselt/ 28. august 2019, 21:39
ei ole tõekspidamised ja moraal paigas,Jumalatu ühiskonna tulemus,vaadake vägivaldseid filme jne. mis sünnib kogu maailmas ka see imbub lasteni jne. jube.
t
To üldiselt/ 28. august 2019, 22:02
Ära sa lapsele jumala eest piiblit kätte anna. See on suisa sadomaso vägivalda täis.
k
kasvatajatest/ 28. august 2019, 21:14
Lapsed segavad. Sestap antakse juba maimukesele telefon multifilmiga ette, et jalus poleks.Nägin seda intelligentsete, haritud inimeste puhul ja olin üdini üllatunud---pulgakomm on õudne asi, aga mobla mitte???
A
???/ 28. august 2019, 21:12
Aga miks nad peaksidki? Mis neid selleks sunnib või stimuleerib? Karistust kui sellist ju tegelikult enam ei eksisteeri. Ei füüsilist, ei mittefüüsilist. Lastel on vaid ainult kõikvõimalikud õigused, kuid mitte mingid kohustusi. Kuigi nende vahel peaks valitsema tasakaal.
t
To ???/ 28. august 2019, 22:01
Tegelikult ju ei ole nii. Probleemi alus on lapsevanemad, kes teevad kõike muud kui kasvatavad oma lapsi. Nad ei viitsi päeva jooksul lapsele isegi otsa vaadata. Isegi kui laps on ennast kappi ülesse poonud, siis pigem ema helistab lapsele või saadab sõnumi. Lastega ei sööda kodus koos, lauakombeid ei õpetata. Kärudes on väikelastel juba telefonid kätte antud. Hea ja mugav ju, ise ei pea lillegi liigutama.
k
kolla/ 28. august 2019, 20:59
Äkki need vanatüdrukutest lastetud lastekaitsjad oskavad head nõu anda.
t
To kolla/ 28. august 2019, 21:57
Küll on mugav mõnitada. Lapsevanemad ju pole lastetud. Ometi lapsi kasvatada ei oska- ninad muudkui nutimaailmas. Jumal tänatud, et on ka lastetuid. Need vähemalt reeglina hoolivad lastest. Koolis on see eriti hästi näha. Ühiskonna kõige tigedam grupp on lapse(d) saanud naised.
k
kolla/ 28. august 2019, 23:41
Meie peres on 2 last ja need mu abikaasa sünnitas meile.Lapse(d) saanud on Taivo Piller.
s
Sest vanasti paps rääkis mulle samal/ 28. august 2019, 20:43
teemal ainult kaks korda. Kolmandal korral järgnesidsanktsioonid. Nüüd aga pehmokasvatus ja lumihelvekesed.

l
loosung / 28. august 2019, 20:04
t
Toomas Greenfeldt/ 28. august 2019, 20:00
Need lapsed kes ei ole oma ema või isa p.e.k.s.a saanud nemad ei kuula sõna. Teine asi ärge olge laste ees ninapidi mobiiltelefonis. Kolmas asi ärge tarvitage neid jooke mida lapsed ei tohi tarvitada. Neljas asi ärge suitsetage laste ees. Roolis sõidu ajal ninapidi mobiiltelefoni olemine on sama ohtlik kui laste ees ninapidi mobiiltelefonis olemine.
n
naine/ 28. august 2019, 19:58
See väljend, sõna kuulama, on ajast ja arust. Sestap ongi asi vastupidine, lapse ei pea midagi oskama ega teadma, kui nõuad vastavat allumist, siis miks? Kui talle pole seda õpetatud ja iga päev kinnistataud ema, isa enda poolt eelkõige ja koolis õpetajate poolt.Enne kuhugi minekut võiks ju lapsele üle korrata, kuhu minnakse, mis seal on ja kuidas erinevates olukordades on õigem käituda , nii ka ise teha, siis laps näeb ja see jääb ka meelde. Kõige lihtsam enne poodi minekut räägi lapsega, kuidas tuleb seal olla , käituda.
n
naisuke/ 28. august 2019, 19:57
Siin ongi Teile vastus, v.a. Lembit: "Samas ostetakse maimukestele ka nutitelefonid", Lastega ei räägita inimkeeles, vaid elektroonika- ja ulme tasandil.
s
28. august 2019, 19:49
seadus ei luba ju lapsi karistada ja tagajärg ongi näha:pätikari.urvaplaaster taas au sisse ja tulevikus saab siis ehk normaalsemaid olendeid trehvata kui seda on tänapäeva kasvatamatud pägalikud.
S
./ 29. august 2019, 10:35
Seadus ei luba lapsi FÜÜSILISELT karistada. Aga seletamine, õpetamine, piiride seadmine ja pidev lastega tegelemine on ju liiga vaevanõudvad ja lihtsam on oma tegemata töö lapse peal välja elada ja seadust kiruda.
s
See alles algus./ 28. august 2019, 19:38
Saavad täisealisteks, tulevad rängemad kuriteod.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee