Juhtkiri

Juhtkiri | Narvast ei saanudki kultuuripealinna (19)

Ohtuleht.ee, 28. august 2019, 19:34
Foto: Aldo Luud
Euroopa kultuuripealinna valimise komisjon tegi Narvale üllatuse ja valis võitjaks hoopis Tartu. Selline otsus tundub paljudele üllatav ja poliitiliselt lühinägelik. See hinnang pole sugugi Tartut halvustav või alahindav, vastupidi – Emajõe Ateena kui peaga linna kultuursuses ei kahtle keegi. Tartu on niigi kultuuri täis ning samas on maailmas küllaga selliseid ülikoolilinnasid. Kui oletada, et Taaralinn võidi seekord valida seetõttu, et eelmisel korral jäi ta võitluses Tallinnaga alla, oleks sellinegi valikuprintsiip ausat konkurentsi alavääristav. Liiati – kui objektiivne oli žürii, mille üheksast liikmest vaid neli käisid mõlemas linnas sealsete oludega tutvumas. Kui riik on näinud palju vaeva, et Narva ei jääks tööstusliku Ida-Virumaa perifeeriaks, siis on žürii otsus seda arusaamatum.

Narva oleks pidanud kultuuripealinn olema eelkõige seetõttu, et tal oleks võrreldes Tartuga võita sellest tiitlist märksa rohkem. Narval oleks olnud võimalus näidata, et ta pole sõjajärgne pommiauk, vaid arenev linn, nagu iga teinegi Eestis, ning kus vastupidiselt tavaarusaamadele on tasemel kultuurielu. Siseturism sinna on arenemas ja välismaalasi annaks peibutada kahe tsivilisatsiooni piiril asumise eksootikaga. Sovetiaegsete magalate kõrval on Narvas ju kolledž, Aleksandri kirik, kindlusekompleks, Vaba Lava ja uus rannapromenaad. Kordategemist ja oma funktsiooni leidmist ootavad aga Kreenholmi hiigelkompleks ja raekoda.

Narva võis oma võimalused maha mängida linnavõimu vahepealse kemplemise tõttu, kui ei suudetud otsustada, kas neil oleks vaja kultuuripealinna tiitlit või mitte. Nüüdne kaotus võib süvendada mitte ainult käegalöömismeeleolusid, vaid ka isolatsionismi – kui me Eestile ei kõlba, eks vaatame siis rohkem ida poole. Viimane nentimine on asjakohane, sest suur osa narvalaste kultuurielust käib läbi Peterburi kui lähima kultuurimetropoli. Nüüd jäeti kasutamata võimalus täita Narva Euroopa toel rohkem Eestiga ja euroopaliku sisuga.

19 KOMMENTAARI

t
tom 2. september 2019, 00:44
Kui riiki on valitsenud pasapead siis nii ongi.
t
tähelepanelik 29. august 2019, 14:14
kus see buratiinuke käib siis sellel kandil alati halvasti läheb, nii ka Narval ja kogu Ida-Virumaal - töötus kohe hakkas kasvama eletritootmistes
Loe kõiki (19)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee