Maailm

KOOSTÖÖ: Serbial ja Põhja-Makedoonial on nüüdsest ühine piirikontroll (1)

Tõnu Kalvet, 29. august 2019 12:00
KÕRGED KÜLALISED Serbia peaminister Ana Brnabić (paremal)  ja Põhja-Makedoonia peaminister  Zoran Zajev (paremalt teine) kahe riigi ühise piiripunkti avamisel. Foto: AP/Scanpix
Serbia ja Põhja-Makedoonia lõid tõhususe huvides ühise piiri- ja tollikontrolli. Uus kord jõustus 26. augustil, vahendab Ungari riiklik uudisteagentuur MTI.

Preševo/Tabanovce piiripunktis pole enam kahekordset dokumendikontrolli. Piiriületajaid kontrollitakse vaid korra. Mõlema riigi piirivalvurid ja tolliametnikud paiknevad ühises kontrollpunktis.

Samal teemal

Muudatuse jõustumispäeval olid ses piiripunktis kohal ka mõlema riigi valitsusjuhid. „Lihtsustatud piiriületuskord kiirendab inimeste ja kaupade liikumist, ooteaeg väheneb senisega võrreldes kaks korda,” ütles seal Serbia peaminister Ana Brnabić. Põhja-Makedoonia peaminister Zoran Zajev lisas, et Põhja-Makedooniat ja Serbiat ühendaval kiirteel asuva Preševo/Tabanovce piiriületuskoha kaudu sõidab tänavu oodatavasti umbkaudu 260 000 kaubaautot – 30 protsendi võrra rohkem kui mullu.

Mõlemad peaministrid toonitasid, et kõnealune muudatus on kogu piirkonnas ainulaadne ja sobib sellisena heaks eeskujuks kõigile naaberriikidele. „Ühispiirikontroll annab tunnistust heanaaberlikkusest ja vastastikusest usaldusest,” rõhutati uue korra pidulikul jõustumisel Preševo/Tabanovce piiripunktis.

Brnabić ja Zajev olid asjaomase leppe allkirjastanud tänavu 12. juulil.

Keelebarjääri teket asjaomaste riikide piirivalvurite ja tolliametnike vahel pole karta, kuna serbohorvaadi ja makedoonia keel on üpris lähedased. Pealegi elab mõlemas riigis veel väga palju selliseid inimesi, kes said oma koolihariduse omaaegses Jugoslaavias, seal aga oli juhtivaks keeleks just serbohorvaadi keel.

Samal teemal

07.01.2019
NATO LAIENEB: Põhja-Makedooniast saab 30. liikmesriik
18.05.2018
KELLELE KUULUB ALEKSANDER SUUR? Kreeka-Makedoonia nimekokkuleppe taga peitub sügav kultuuriline uhkus ja põlgus