Eesti uudised

Riik on täiskasvanutele suunatud eesti keele õppe rahastust kolmekordistanud 

Kaos eesti keele õppes – õppida saab murdosa soovijatest, õpetajaid otsi tikutulega, raha muudkui kulub (3)

Liina Hallik, 28. august 2019 00:01
Eesti keele B1 taseme eksam.Foto: Mati Hiis

Eestis on 300 000 inimest, kes ei räägi eesti keelt emakeelena. Vaid pooled neist oskavad riigikeelt mingilgi määral. Üldse ei oska eesti keelt kümnendik üle 15aastastest Eesti elanikest. Eesti keelt on valmis õppima 60 000 täiskasvanut, ent riigi pakutavad võimalused on kasinad – viimase viie aasta jooksul on suudetud koolitust pakkuda vaid 2000–6000 inimesele aastas, sedagi suuresti tänu eurorahale. 

Riigikontroll leiab, et täiskasvanutele mõeldud eesti keele õppe korraldus on killustatud – valdkonnas puudub selge juht ja vastutaja ning riigiasutuste vahel jääb vajaka süsteemsest tegevuste koordineerimisest. Terav puudus on kvalifitseeritud õpetajatest, eri ministeeriumid ja organisatsioonid konkureerivad samadele vähestele õpetajatele, lüües neid üksteiselt üle. Ka rahastamine on puudulik, sõltudes märkimisväärses osas Eesti töötukassast. Osa rahast tuleb aga Euroopa Liidu toetusest, mis on ebastabiilne ja projektipõhine.

Riigi panus eesti keele õppesse on tänavu siiski oluliselt kasvanud. Kui viimasel viiel aastal kulutas riik eesti keele õppele keskmiselt 4,2 miljonit eurot aastas, siis tänavu on seda summat enam kui kolmekordistatud ning riigikeele õppesse panustatakse 14,5 miljoni euroga. Rahastamise kasv on tingitud eelkõige töötukassa, kultuuriministeeriumi ja siseministeeriumi suuremast panusest.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

13.09.2019
Eestlaste jumalaleiguse kontrollimine maksaks riigile 10 miljonit eurot

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee