Juhtkiri

Juhtkiri | Taasiseseisvunud Eesti maadleb endiselt riigikeele kehva õppega

Ohtuleht.ee, 28. august 2019, 00:01

24 KOMMENTAARI

k
klienditeenindaja./ 13. september 2019, 11:38
Aastat 10 tagasi vabandati telefonis riigikeele oskuse puudumise pärast - praegu nähvatakse julgelt - " po russkii tolko "
a
29. august 2019, 19:11
Aga räägibki, sest ta on intelligentne sakslane, see on kaks eri asja, kas sakslane või venelane puust mõistusega
n
Na f ik/ 28. august 2019, 13:16
eta estonski jasõk! Eta tolka vapros vremeni, kagda evo ne pudjet. Spassibo
s
see/ 28. august 2019, 11:42
On olemas üks seltskond, kes ei tahagi osata eesti keelt, kui neid vägisi sunnitakse kursustele, siis istuvad nad seal mõni aeg ja siis loobuvad. Kes tahab, see saab õppida.Mäletan firmasse tulnud sakslast, kes lisaks keele tundidele püüdis kogu aeg rääkida ja küsis pidevalt, kuidas see ja teine eesti keeles on.Mõne kuu pärast rääkis ta juba olmetasemel.
m
maalt ja traktoriga/ 28. august 2019, 10:53
Mis parata kui meil ei ole riiki. Kui oleks riiki, siis oleks ka riigimehi. Kuidas saadi ülesehitada EW? Oli noor riik, kuid riigijuhid teadsid, mida nad tahtsid. Nad tahtsid riiki ülesehitada, kuna neil oli eesmärk, ja see motiveeris neid. Nüüd? Igaüks võib ise arutleda olenevalt oma taustast, kogemustest ja teadmistest, miks meil on nii nagu see on.
k
konsa/ 28. august 2019, 10:00
Juhtkiri | Taasiseseisvunud Eesti maadleb endiselt riigikeele kehva õppega .-.-.-.- nagu erinevates meedia väljaannetes tähendatud, kulutused eesti keele õppele suurenevad pidevalt aga tulemust ei ole, ehk siis AMETNIKUD on käivitanud protsessi kui sellise ja tulemus ei olegi tähtis, tähtis on protsess kui selline. keele õpetajaid ole, sest palk on niru, kogu raha läheb ametnike ülal pidamiseks
m
Millest me räägime/ 28. august 2019, 09:58
Kui riiklikud ametid tellivad reklaami Vene (lausa propaganda-) kanalitesse. Ja see peadirektor on vapralt ametis edasi!
k
Kui eesti keelt õpetab tugeva aktsendiga vene keelt emakeelena rääkiv õpetaja,/ 28. august 2019, 09:57
... siis ongi koolis raske keelt omandada. Alustama peaks õpetajatest. Neile peaks tegema soodustusi venekeelsetess piirkondadesse tööle asumiseks, näiteks tasuta ametikorter. Täiskasvanud motiveeritud inimeste jaoks võiksid olla tasulised intensiivkursused, peale eksami edukat sooritamist saaksid raha (kasvõi osaliselt) tagasi. Siis ei kujuneks keelekursus mingiks kooskäimise ja mõnusalt ajaveetmise kohaks. '

r
Rein/ 28. august 2019, 09:33
Kellele on vaja seda eesti keelt? Poliitikud räägivad inglise keeles, teletöötajad räägivad inglise keeles, avaliku elu tegelased räägivad inglise keeles. Kes veel aru pole saanud, siis eesti keel on surnud keel.
e
Eesti keel on riigikeel/ 28. august 2019, 10:06
See ütleb kõik. Hoopis eriasi on see, et inglise keel surub peale ja mõni inimene peab neid sõnu ja fraase oma kõnesse lükkima. Elan Soomes ja siin ei tule kellelgi mõttesse, et soome keeleta hakkama saaks - kõik muulased, ka Venemaalt tulnud, saavad keele kursustelt selgeks, et mingi töö leida ja edasi omandab juba töökollektiivis keele heal tasemel. Tavaline soome inimene ei pruugi ühtegi võõrkeelt osata, isegi teist riigikeelt - rootsi keelt mitte. 5% soomlastest räägib emakeelena rootsi keelt. Mujalt tulev inimene teab, et keel peab selge olema. -
t
Tule/ 28. august 2019, 13:10
korraks kas või Ahtmesse ja sa ei kuule ega näe sõnagi inglise keelt, ainult vene keelt. Arstiabi saamiseks on venekeel hädavajalik ja hämaruse saabudes võib olla seal kandis eestikeel isegi eluohtlik.
k
kroon/ 29. august 2019, 12:59
to Tule: ... tule kasvõi korraks Ahtmesse, ainult vene keel ... Õigesti arutled. Kuid, kuid ... kellega seal üleüldse eesti keeles isegi päevasel ajal rääkida ? Tallinnas ja ka mujal Eestis pidevalt räägitakse - "korrutatakse", et ... miks koondatavad kaevurid ja energeetikud ei oska eesti keelt - ei ole ära õppinud rääkima siiani 30 aasta jooksul eesti keeles jne... Küsiksin, et milleks ja kellele ida-virumaal seda eesti keele oskust nii vaja on ????? Võtame näiteks kasvõi koondatavad energeetikud Balti, Eesti ja Auvere elektrijaamades, kus põhitingimuseks on inglise keele väga hea oskus....
e
Edasi/ 30. august 2019, 13:43
võiks küsida, et milleks Eestile Ida-Virumaa, kui seal enamus on venelased ja kõik asjaajamine toimubki vene keeles? Iseseisvumisest alates on venelaste mässu hirmus kõik valitsused vaadanud asja läbi sõrmede ja oma heaolu nimel nii palju järgi andnud, et Ida-Virumaa on muutunud mitte isegi kakskeelseks vaid ainult venekeelseks, mille tulemusi näeme ja tunneme hetkel ja ilmselt veel väga kaua. Sinu meelest võiks kõik alles jäänud eestlased ise venelaseks muutuda või siis äärmisel juhul kuhugi kaugemale saata. Segakooselud ja eesti perede lahkumine Ida-Virumaalt ei ole mingi ulme.
e
Ega/ 30. august 2019, 13:44
siis ainult venelased jää haigeks, käi poes ja liigu ühistranspordiga või kasuta mingeid teisi teenuseid, et eesti keelt ei peagi oskama. Need kaevurid räägivadki ennem inglise keelt aga eesti keelt ei räägi nad põhimõtteliselt eladeski, sest see on nende jaoks äärmiselt alandav ja teiste samasuguste silmis ikka tõsine pugemine. Mingitest remondimeestest ei räägigi, need on klass omaette. Arsti suust on veel lootust kuskil kabinetis eesti keelt kuulda. Aga üldiselt selline: "... kellega ma räägin", on otsitud põhjus.
l
Lugupeetud/ 28. august 2019, 08:49
,onu', Teil on ehk õiguski, kuid enamik vabas vormis avalikustatuid lugusid, lookesi ning samuti avalikus meedias leiduvaid kommentaare ongi pisut nagu üle-pea-kaela sisu ja keelekasutusega leiduvaid. Mõtlen, et akadeemikud ning professorid, kes valdavad perfektselt lingvistilisi sätteid ning nõudeid, siia ei satu.
o
onu/ 28. august 2019, 16:57
Ma tahtsin öelda, et vene ajal eesti keele tundides õpetati head eesti keelt, praegu aga vigane emakeele oskus ei häiri kedagi. Vene ajal tehti nalja, et eesti õllepruulija laul kõlaks tulevikus (see on praegu) umbes nagu " Ai ämm vesjolõi õllepruulija". Teate, ei ole naljakas. Kui kaob keeleoskus, siis kaob ka rahvus.
ä
Äkki/ 28. august 2019, 08:07
ongi Eestisse juhtunud suur posu umbkeelseid ning õppimisvõimetuid olluseid kusagilt Siberi-tagustest metsamassiividest? Õpivad, ja puhkavad, ja jäävadki puhkama.... et õppida puhkama....
k
kusti/ 28. august 2019, 07:55
Kes keelt tahab omandada, pole õpetajat vajagi.
o
onu/ 28. august 2019, 07:50
Ega eestlaste noorem põlvkond ka eesti keelt eriti ei oska. Välteid ei tunta, tehakse massiliselt kirjavigu, väljendusoskus jätab soovida. Imelik on lugeda selliseid kommentaare, kus jutu sisu vihjab täiskasvanule aga kirja pilt on nagu 5. klassi õpilasel. Minu meelest eestlane peaks oma emakeelt paremini oskama kui mõni välismaalane.
a
Ajad asjad segamini/ 28. august 2019, 09:46
Jutt pole filoloogiks koolitamises, vaid keele omandamises, et inimene tööturul hätta ei jääks puuduliku või olematu riigikeeleoskuse pärast. https://multilingua.ee/keeletestid/keeletasemed/ .
n
nii/ 28. august 2019, 06:51
nii on, kui toompealased saavad aastakümneid megapalkasid ja megahüvitisi. Nende summade kulutamine ja planeerimine võtab kogu aja. Millal siis veel tööd teha - kui sellest aimu olekski.
m
Meil/ 28. august 2019, 06:51
ei osatagi keelt õpetada. On 2 eri viisi, kas õpetad keelt koolis või kiirkorras tiheõppena. Vaja oleks alustada nii, et selgeks teha häälduserinevused (kui aluseks on õpitavatel vene keel) ja siis alustada sagedasemate sõnadega eri liikidest. On ju hädavajalikud sidesõnad (ja, et), asesõnad (mina, sina), määrsõnad (ruttu, hästi), kaassõnad (koos, tõttu), need aga seostatakse tegusõnade (tulema, minema) ja nimisõnadega (raha, auto). Viimastega aga omadussõnad (ilus, suur). Nende sagedaimate sõnade ühenditega antakse arusaam keele ülesehitusest. Piisab vaid vastava liigi muu sõna asendada, kui
k
Kes on/ 28. august 2019, 04:56
Taasiseseisvunud Eesti? Millal iseseisvaks sai?

v
28. august 2019, 00:16
valige reform ja mulisete veel sajand seda iba.

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee