Maailm

Euroopa Inimõiguste Kohus mõistis Venemaa süüdi Sergei Magnitski surmas (20)

Toimetas Hindrek Pärg, 27. august 2019 18:18
Sergei Magnitski.Foto: AFP/Scanpix
Euroopa Inimõiguste Kohus (EIK) mõistis Venemaa süüdi kümme aastat tagasi eeluurimisvanglas elu kaotanud Sergei Magnitski surmas. 

Magnitski esindas juristina fondi Hermitage Capital Management, millele kuulus mitmeid Venemaal tegutsenud firmasid. 2008. aastal teatas ta Venemaa võimudele, et mitmed fondile kuulunud, kuid uurimisasutuste poolt arestitud firmad vahetasid aresti all olles saladuslikul moel omanikke ning firmasid kasutati maksupettusteks. Sama skeemi olla kasutatud varemgi ning loodud valesüüdistuse alusel on mitmeid ärimehi vangi saadetud. Magnitski süüdistas kuritegudes otseselt prokuratuuri, uurijaid ja maksuametit.

2008. aasta novembris vahistasid Venemaa võimud Magnitski, süüdistades teda maksupettuses. Vangistuses diagnoositi Magnitskil sapikivid, kuid talle ei võimaldatud arstiabi ega ravimeid. Ta suri eeluurimisvanglas 16. novembril 2009. aastal olles vaid 37aastane. Isegi surm ei päästnud Magnitskit aga kohtust ning 2013. aastal mõisteti ta postuumselt süüdi maksudest kõrvalehiilimises.

Pärast mehe surma hakkasid Magnitski õiguste eest võitlema tema naine ja ema. Teisipäeval avaldas EIK otsuse – seitse kohtunikku jõudsid ühehäälselt järeldusele, et mehe surmas on süüdi Venemaa. 

Otsuses leiti, et Venemaa võimud jätsid Magnitski ilma vajalikust arstiabist ega täitnud kohust kaitsta tema elu. Lisaks rikuti tema õigusi, hoides teda ülerahvastatud ruumides. 

Samuti leidis kohus, et süüdistused vangivalvurite suunas, kes olevat Magnitskit enne tema surma peksnud, vastavad tõele. EIK otsuses seisis ka, et meest hoiti ebaõiglaselt kaua vanglas ning pärast tema surma toimunud kohtuistung oli olemuselt ebaõiglane.

Ühes asjas mõistis EIK ka Venemaa õigeks – nimelt lükati ümber kaebus nagu Magnitski arreteerimine ja vanglas hoidmine oleks olnud alusetu. 

Magnitski naise ja ema kasuks mõistis EIK välja 34 000 eurot, ent Venemaa saab kohtuotsuse edasi kaevata.