Repliik

Küsimus | Kas Tartu vanglas surnud vang jäeti arstiabita? (46)

Arvamustoimetus, 26. august 2019, 18:23
´ Foto: ALDO LUUD
Kas vang soovis reedel arstiabi, kuid seda talle ei võimaldatud ning järgnes surm samal ööl? Kas vastab tõele, et vajalikud südameravimid olid vanglas otsa saanud, vang jäi ravimiteta ning sellele järgnes surm samal ööl?

Kristin Rammus, justiitsministeeriumi avalike suhete talitus: Laupäeval surnud vang oli meditsiiniosakonna tähelepanu all ning vangla kavatses täna (esmaspäeval – toim.) saata kohtule ettepaneku tema vabastamiseks parandamatu haiguse tõttu. Väide, nagu talle ette nähtud ravim oleks vanglast otsa lõppenud, ei vasta tõele. Samas kontrollib vanglateenistuse sisekontroll temaga kokku puutunud ametnike ja vanglatöötajate tegevust. Kui nende töös tehakse selgeks puudused, siis anname sellest teada.

Kui vang soovib arstiabi, ütleb ta seda vanglaametnikule, kes teatab sellest meditsiiniosakonda. Valvemeedikud on vanglas tööl ka nädalavahetustel. Kui vaja, kutsutakse vanglasse kiirabi või toimetatakse vang tsiviilmeditsiiniasutusse. Kui ravimid otsa saavad, saab neid soetada kokkulepitud apteegist.

Ministeeriumi kodulehel on küll uudis avavanglasse tagasi mitte pöördunud vangide kinnipidamisest, aga mitte vangi surmast - millega seletada valikulisust, et avaldate teie seisukohalt positiivseid uudiseid, kuid negatiivse uudise jätate kajastamata?

Kristin Rammus: Eelmise nädala ülevaate avaldame üldjuhul teisipäeviti vanglate kodulehel.

Kuna mitmest allikast pärit info alusel ei võimaldanud vangla südamehaigele ettenähtud ravimeid ega arstiabi, siis kas prokuratuur kavatseb algatada kriminaalasja haige arstiabita jätmise uurimiseks? 

Lõuna Ringkonnaprokuratuuri abiprokurör Maarja-Liisa Kõiv: Justiitsministeeriumi vanglate osakonna sisekontrolli talitus alustas Tartu vanglas aset leidnud surma asjaolude selgitamiseks kriminaalmenetlust. Praegu on teada, et 26-aastane mees oli parandamatult haige ja oma tervisliku seisundi tõttu pidi järgima igapäevaselt kindlat ravirežiimi. Kriminaalmenetluse käigus kontrollitakse, kas kinnipidamisasutuses tehti kõik selleks, et mehel oleks võimalik määratud raviplaani järgida. Kriminaalmenetlust alustati paragrahvi järgi, mis käsitleb surma põhjustamist ettevaatamatusest.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee