Juhtkiri

Juhtkiri | Kas surm Eesti vanglas on välditav? (9)

Ohtuleht.ee, 26. august 2019, 18:23
Foto: Alar Truu
Noore 26-aastase kinnipeetu surm Tartu vanglas tekitab mõistetavalt küsimusi nii vanglamüüride vahel toimuva kui ka sealse arstiabi kvaliteedi kohta. Mida suletum süsteem ja vähem infot, seda rohkem tekkib küsimusi ja ka oma elu elama hakkavaid kuulujutte, mida saab ära hoida vaid adekvaatse teabe jagamisega. Vanglate puhul on avalikkuses kerge tekkima negatiivne ja parastav reaktsioon sealsete asukate suhtes, sest vangi ülalpidamiskulud on suured ja need maksab kinni maksumaksja.

Samas kui riik on kohtu otsusega võtnud inimeselt vabaduse, siis vastutab ta ka otseselt iga kinnipeetu elu ja tervise eest. Kui tavainimene saab ise minna vajaliku arsti juurde, siis vangla puhul otsustavad sealsed ametnikud selle vajaduse üle. Antud juhtumi puhul lükkas justiitsministeerium küll ümber ringlema hakanud väite, nagu oleks noormehele vajalik ravim vanglast otsa lõppenud ja põhjustanud sellega tema surma, kuid muudele küsimustele võimaliku arstiabita jäämise kohta tuleb ministeeriumist standardvastus - vanglateenistuse sisekontroll kontrollib surnud vangiga kokku puutunud ametnike ja vanglatöötajate tegevust ja kui nende töös tehakse selgeks puudused, siis antakse sellest teada.

Samas just siin peitubki oht, kui eriti just kinnipeetute surmadega seotud juhtumeid uurib vanglasüsteem ise, kel asjast huvitatud poolena on esmatähtis nii oma mundriau kaitsmine kui seegi, et sisejuurdluse tulemused ei satuks võõraste silmade ette. Nii valitsebki kummaline seis, et ka Eesti ajakirjandusest võib küll lugeda USA vanglas enesetapu teinud miljardäri puhul üksikasju, milliste reeglite vastu eksisid sealsed vangivalvurid ja vangla juhtkond ning kuidas oleksid nad vastavalt reeglitele pidanud käituma, kuid Eesti riik piirdub vaid moka otsast mainimisega, et asjaga tegeleb sisekontroll ning arstiabi soovi korral tuleb sellest teada anda ametnikule.  

Objektiivsuse huvides peaks selline kontroll tulema väljastpoolt vanglasüsteemi. Antud juhul juhibki vanglate osakonna sisekontrolli algatatud kriminaalmenetlust Lõuna ringkonnaprokuratuur. Tulemustest peaks ka rutiinselt avalikult teada andma. Samamoodi tuleks revideerida ka vanglate arstiabi kvaliteeti, sest kuigi nurisemine on vanglaeluga kaasaskäiv nähtus, on nii mõnegi sealses süsteemis palgale võetud arsti ametialane taust tekitanud küsimusi. 

9 KOMMENTAARI

f
Fatalist. 27. august 2019, 13:25
Kui idiootne küsimus. "Kas surm on välditav". Selle suutis vältida ainult sm. Lenin,kes on igavesti elav. Teatud parteilaste südames muidugi. Ja kus see vikatimees sulle kallale tuleb,ei tea keegi.
m
munk ( μοναχός ) 27. august 2019, 13:22
Ole sa vang või vaba - surm tuleb, millal ta ise tahab.
Loe kõiki (9)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee